Városliget'te konumlanan

Yeni Etnografya Müzesi Binası

Marcel Ferenz ve Napur Architect iş birliğiyle tasarlanan Etnografya Müzesi'nin yeni binası, park ortamıyla eş zamanlı olarak uyumlu ve çevredeki kentsel alanla iletişim kuran dinamik ancak basit çizgilere sahip. Şehir Parkı (Városliget), 1896'da Ulusal Binyıl Sergisi’nde burada olduğu için Etnografya Müzesi için tanıdık bir mekan.

Bugün Karpat Havzası'ndan ve dünyanın dört bir yanından toplanmış 250 bin parçadan oluşan koleksiyon, kurulduğu 1872 yılından bu yana çeşitli kurumlarda ağırlanmış, ancak tarihinde hiçbir zaman kendi ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak tasarlanmış bir binada faaliyet göstermemiş. Bir zamanlar Macar Curia'ya ev sahipliği yapan mevcut konum, bir müzenin gereksinimlerini karşılamaktan uzaktır; alan ve olanaklar açısından ciddi şekilde sınırlıdır. Uluslararası tasarım yarışmasının, başarılı inşaatın ve Mayıs 2022'de tamamlanmasının bir sonucu olarak Etnografya Müzesi'ne ayrılmasıyla nihayet, hem profesyonel gereksinimleri karşılayan hem de tüm dünya standartlarına uyan ve gerek koleksiyonun gerekse ziyaretçilerin ihtiyaçlarına gerçekten modern bir binada yer verilmiş oldu.

Uluslararası bir jürinin kararına göre, yarışmayı, dinamik ancak basit bir tasarımla öne çıkan Macar mimarlık stüdyosu Napur Architect -Zaha Hadid, BIG, vb. gibi dünya çapında önde gelen mimarlık stüdyolarını geride bırakarak- kazandı. Çevresinin kentsel dokusu ile iletişim kurarken, parkın doğal ortamı ile uyumlu hale getirilmiş binada, hafifçe kıvrılan çizgiler, şehirle parkı birbirine bağlayan bir geçit olarak işlev görmesini sağlıyor. Yapının yüzde altmışı zemin seviyesinin altında kurgulanmış;  peyzajlı çatısı ve zemin üzerindeki bölümlerin şeffaflığı sayesinde yeni müze ölçeğinde de çevresine uyum sağlıyor. Çim kaplı çatı alanı, Városliget ziyaretçilerini bekleyen keyifli bir topluluk alanı olmaya aday.

İki yamacı andıran cam duvarlar

Binanın göze çarpan alamet-i farikası, peyzajlı çatı bahçesini çevreleyen, iç içe geçmiş iki yamacı andıran cam giydirme duvar. Benzersiz bir karakteristiğe sahip, yaklaşık yarım milyon pikselden oluşan, metal ızgaradan yapılmış raster grafik çalışması, müzenin Macar ve uluslararası koleksiyonlarından seçilen etnografik motiflerden kökenleniyor. Pikseller, 2.000'den fazlası binaya bağlı olan özel bir robot tarafından lazerle kesilmiş bir alüminyum ızgaraya yerleştirilmiş.  Küçük küpler, etnografik motiflerin 20 Macar ve 20 uluslararası çağdaş yeniden yorumlanmasından oluşuyor.

Etnografya Müzesi şimdiden kıtadaki en heyecan verici çağdaş binalardan biri olarak kabul ediliyor. 115 ülkeden 1700'den fazla başvurudan biri olan proje, başkanlığını dört Birleşik Krallık Lordu ve 80'in üzerinde küresel uzmanın yaptığı bir değerlendirme komitesi tarafından incelenmiş ve uygulamaya değer bulunmuştu.

Geçmiş ve gelecek bir arada

Modern ve son teknoloji ürünü olan müze binasının, yeni işlevleri ve esnek alanlarıyla koleksiyonun somutlaştırdığı tarihi mirasın yanı sıra çağdaş toplumun çeşitli yönlerinin anlaşılmasını kolaylaştırması hedefleniyor. Bu tarihi mirası aktarmanın yanı sıra, daha güncel profesyonel araştırma temalarının ve bakış açılarının hayata geçirilmesi, misyonunun da teyit ettiği gibi, müzenin öncelikli hedefleri arasında. Yaratıcı bir şekilde inşa edilmiş alanlar, ziyaretçilerle iletişim kurmak için yeni fırsatlar yaratacak, geçmişin ve bugünün günlük nesnelerinin, olgularının ve fikirlerinin yan yana sunulmasını sağlayacak.

PROJE KÜNYESİ

Proje adı: Etnografya Müzesi Budapeşte / NAPUR Mimar
Mimarlar: NAPUR Mimar
Alan:  34000 m²
Yıl : 2022
Üreticiler:  Frontoplan , Kone , Teco-Gastro
Baş Mimar: Marcel Ferencz DLA
Yapısal Tasarımcılar: EXON 2000 Ltd.
İç mekan tasarımı: Czakó Építész Kft.
Genel yükleniciler : ZÁÉV Építőipari Zrt. , Magyar Építő Zrt.
Akustik: Animative Kft.
Bina statiği: FRT Raszter Kft.
Jeoteknik: Geoplan Kft.
Manzara: Garten Studio Kft.
BREEAM: Denkstatt Macaristan Kft.
Fotoğraflar: Gyorgy Palko

Bunlarda ilginizi çekebilir: City Kids

museum-of-ethnography-budapest-napur-architect_2

Binanın göze çarpan alamet-i farikası, peyzajlı çatı bahçesini çevreleyen, iç içe geçmiş iki yamacı andıran cam giydirme duvar.

museum-of-ethnography-budapest-napur-architect_14-1
museum-of-ethnography-budapest-napur-architect_23
museum-of-ethnography-budapest-napur-architect_9
museum-of-ethnography-budapest-napur-architect_10
museum-of-ethnography-budapest-napur-architect_14

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}