Uçurumun kıyısında

Yamaca Asılı Ev

Şilili mimarlık stüdyosu WMR Arquitectos, Şili'nin Matanzas kentinde denize bakan bir yamaçta açık iç mekanlara sahip eğimli bir ahşap ev tasarladı. Casa Ladera olarak bilinen 2.130 metrekarelik alanı kapsayan rezidans, yüksek kayalıkları ve rüzgarlı iklimiyle bilinen Şili'nin orta kıyısındaki La Vega de Pupuya'da konumlanıyor.

Çoğu komşu ev gibi kayalıkların üzerinde oturmak yerine Casa Ladera, evi rüzgardan korurken okyanusun ve vadinin engelsiz bir manzarasını elde etmek için güneye bakan alanda 45 derecelik bir eğime asılı duruyor. Merkezi Santiago'da bulunan WMR Arquitectos, dünyayı tasarıma uyacak şekilde değiştirmek yerine, evi doğal araziye uyarlamayı tercih etmiş. Sütunlar ve ahşap kirişlerden oluşan bir sistemle inşa edilen dört katlı ev ile topografik çizgiden genişleyen yapısal bir doku yaratılmış. Evin strüktürü arazinin en kritik kısmına dayanan ağ şeklinde bir kiriş işlevi görüyor. 

Merdiven gibi katlar

Koyu renkli, yerel olarak yetiştirilen çam dış strüktür, ev boyunca dikey şeritler halinde uzanarak cam duvarlar için bir çerçeve işlevi de üstleniyor. Daha küçük doğal çam parçalar ise dikmeleri oluşturuyor ve cepheye ritim unsuru katarak sıcak bir iç mekan yaratıyor. Dikdörtgen planlı evin basamaklara ve yükselticilere ayrılmış olan doğu kanadı, alandan aşağıya doğru uzanan büyük bir merdiven işlevi görüyor. Uçurumun tepesindeki park yerinden aşağı inildiğinde ilk olarak, ikincil bir yatak odası ve banyoyu içeren üçüncü kata ulaşılıyor. 

Küçük bir merkezi merdivenle yatak odası, banyo ve TV odasının bulunduğu dördüncü kata ulaşılıyor. Girişten aşağıya inildiğinde karşımıza çıkan aile katı mutfak, yemek ve oturma odalarını içeriyor. Taban alanının üçte birinden fazlasını kaplayan bir teras güneybatı tarafını çevreliyor. Evin kapalı alanının dışında, iki seviyeli bir terasta açık oturma alanı, şömine, spa küveti ve bahçe bulunuyor. 

Doğal iklimlendirme

En alt katta özel teras ve servis alanları bulunan ana süit yer alıyor. Aşırı çatı eğimi nedeniyle, iç mekanların çoğu odanın bir tarafında çift, diğer tarafında ise tek yükseklikte. Malzemeler ısıyı emiyor ve bina böylece ısı kontrolü açısından iklimlendirmeyi en üst düzeye çıkarıyor. Şeffaflığı gün boyunca güneş almasına ve soğuktan korunan alanlar oluşturmasına izin verdiği için evin ısıtılmasına gerek duyulmamış. Pencereyi açmak doğal klima sağlıyor çünkü bölgedeki rüzgar oldukça soğuk.

WMR Arquitectos, evin konumunu projenin hem en büyük zorluğu hem de en büyük başarısı olarak belirtiyor. Temelin dökülmesi ve malzemelerin sahaya getirilmesi zorluk yaratmış ve bu yüzden proje ekibi, yapıyı yerine kaldırmak için bir vinç kullanmış. Bu radikal konum seçimi,  ilham veren ve bağlamına uyarlanan bir mimari tasarımla sonuçlanmış. 

Matanzas'ta ayrıca ERRE Arquitectos'tan Raimundo Gutiérrez'in tasarladığı çam ve camdan bir kafes ev de bulunuyor. Ancak bu tek katlı rezidans, alanın eğimine uymak yerine bitki örtüsünün etrafında yatay olarak kıvrılıyor.

Fotoğraflar: Cristóbal Palma

Bunlar da ilginizi çekebilir:

wmr-casa-ladera-hero-1704x958
wmr-casa-ladera-chile_dezeen_2364_col_6-1704x1137
wmr-casa-ladera-chile_dezeen_2364_col_5-1704x1704
wmr-casa-ladera-chile_dezeen_2364_col_4-1704x1137
wmr-casa-ladera-chile_dezeen_2364_col_3-1704x2343-1
wmr-casa-ladera-chile_dezeen_2364_col_2-1704x1136
wmr-casa-ladera-chile_dezeen_2364_col_1-1704x1137
wmr-casa-ladera-chile_dezeen_2364_col_0-1704x1137

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}