Köknar ağacından

Ziggurat Ofis

İsveçli mimarlık stüdyosu White Arkitekter, Göteborg'da ters çevrilmiş bir ziggurata benzeyen ahşap çerçeveli bir ofis binası inşa etti. Kentteki ilk ahşap ofis binası olan Nodi, zemin katta perakende satış mağazası ve üstünde dört ofis katına sahip.  Nya Hovås bölgesinde yer alan baş aşağı yapı, konsolların entegre edilmesiyle zeminden başlayarak beş katta kademeli olarak genişliyor.

Hem içeriden hem dışarıdan görülebilen ahşap strüktürü binanın en belirgin özelliği. İsveç şirketi Moelven'in İsveç ve Norveç'te yetiştirilen köknar ağaçları kullanılarak ürettiği 'glulam' olarak da bilinen, tutkalla lamine edilmiş ahşaptan kolon-kiriş sistemli bir yapı. Ahşap, iç mekanlara sıcak bir his veriyor; ahşap strüktürün derinli yaratması, cephe içinde oturma nişleri oluşturulmasına da olanak veriyor.

Ahşabın yalın ama etkileyici estetiğini sergilemek için ahşap çerçeve mümkün olduğunca ortaya çıkarılmış. Boyutları, benzer sisteme sahip çelik bir yapıyla kıyaslandığında oransal olarak daha büyük, zeminler kalınlaşırken kolonlar da büyüyor. Ahşabın kattığı sıcak duygu mekanın karakterini de belirliyor.

Emlak şirketi Next Step Group'un geliştirdiği bir proje olan Nodi, zemin kat perakende alanının üzerinde yığılmış dört kat ofis içeriyor. Ofislerin yerleşimi, toplantı odaları, mutfaklar, tuvaletler, merdivenler ve asansörleri içeren merkezi bir çekirdek etrafında organize edilmiş, her katta dört köşe birimi ile son derece rasyonel bir kurgu içinde. Cephelerin iç kısımlarına pencere önü minderleri eklenmiş. Bu düzenleme mekan esnekliği de sunuyor. Bir kiracı, iki veya daha fazla bitişik birimi kolayca alarak bunları birbirine bağlayabilir örneğin. Tüm kiracılar tarafından paylaşılan bir çatı terası ile birlikte üst katta ek iki birim bulunuyor.

White Arkitekter, 2030 yılına kadar tüm binalarını karbon nötr hale getirme taahhüdünde bulunarak ahşap mimarinin öncüsü olan bir mimarlık stüdyosu.  İsveç genelinde ofisleri ve Birleşik Krallık, Danimarka ve Norveç'te temsilcileri bulunan stüdyo, yakın zamanda dünyanın en yüksek ahşap kulelerinden birini ve İskandinavya'nın ilk sıfır enerjili otelini tamamladı. Nodi ile stüdyo, bina yönetmeliklerini karşılayan ve daha sağlıklı, konforlu ortamlar sunan çağdaş ahşap binalar yaratmanın mümkün olduğunu göstermeyi umuyor.

Fotoğraflar: Åke Eson Lindman

Yeni Proje - 2021-10-04T104011.905
Yeni Proje - 2021-11-22T173235.414

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}