Soar Design Studio'dan

Zhao Zhao Çayevi

Tayvan'ın batısında yer alan Taichung'da; popüler bir yeşil koridor olan Calligraphy Greenway'e yakın yerde konumlanan çay evi, girişimcinin çocukluk hayalini gerçeğe dönüştürüyor. Çocukluğundan beri çay kültürüyle ilgilenmiş olduğu için 30 yılı aşkın deneyime sahip olan girişimci, 1950 tarihli aile evinden dönüştürülen bu mekanda, Tayvan çay kültürünün köklerine uzanan deneyim odaklı bir çay sunum alanı yaratıp çok daha geniş bir kesime ulaşmayı amaçlamış.   

Tanıtım metinlerinde açıkladıkları gibi Soar Design Studio, girişimcinin bu niyetini göz önünde bulundurarak birinci katta, konukların çay yapım sürecini gözlemlerken çayın yoğun kokusunu da deneyimleyebileceği bir çay kurutma alanı kurmayı önermiş. Kömür fırının bulunduğu çay kurutma alanının hemen yanında konukların dinlenebilecekleri bir çay salonu yer alıyor. Doğanın iç mekanlara daha fazla ulaşması için bir zamanlar kapalı olan arka bahçe açılarak evin önüne ve arkasına daha fazla ağaç dikilmiş.

Arka bahçe, mekanlarla bütünleştirilerek bir fincan çay yudumlama deneyimi, güzel manzaralar karşısında hoş tat, dokunma, ses ve koku deneyimlerine kadar beş duyuyu şımartma törenine dönüşüyor. Dağların yüksek noktalarındaki çay bahçelerini anımsatan bulutların, sislerin, ışıkların ve gölgelerin, faunanın ve floranın sürekli değişimiyle yaşanan deneyimleri ifade eden “Değişim” konsepti, burada iç mekan tasarımının ana temasını oluşturuyor. İç huzuruna kavuşturan, duyguları yatıştıran ve dinginleştiren bu mekanı n duvarlarında, doğaya yaklaştıran farklı dokuları taklit etmek için “cilalama”, “oyma” ve “vuruş” el işçiliğinden yararlanılmış; benekli, düzensiz ve gözeneklerle dolu, görsel ve dokunsal etkilerle dolu duvarlar zamanın izlerini de koruyor.

Büyük pencerelerden içeri giren güneş ve hava ile çeşitli dokulardaki duvarlara yansıyarak "değişim" temasına uygun farklı görünümlere bürünüyor.  Eski evin izlerini taşıyan ve "doğaya selam duruşunda bulunan yeni mekanda, aşırı malzeme ve dekorasyonun mekanın özünü, kalitesini ve görsel izlenimini bozacağı düşünülerek cilasız, yerel ve kullanıcı dostu malzemeler tercih edilmiş. Manzarayı engellediği de düşünülerek, eski yapıda mevcut olan beton merdivenin yerine zarif bir sarmal merdiven yapılmış.

Yeni Proje - 2021-10-04T104011.905
New Project (62)

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}