Grampians Peaks Trail Üzerinde

Yürüyüş Sığınağı

Avustralya'dan Noxon Giffen ve McGregor Coxall, Victoria'da konumlanan Grampians Peaks Trail üzerinde engebeli araziyi tamamlayan metal, taş ve ahşap malzeme paletine sahip bir dizi barınak yarattı. Yapılar, kuzeydeki Zero Dağı'ndan güneydeki Dunkeld kasabasına kadar uzanan Grampians Ulusal Parkı'nı geçen 160 kilometrelik yürüyüş parkurundaki 10 adet kamp alanında konumlanıyor. 

Mimarlık Stüdyosu ve Peyzaj Mimarlığından Harika Tasarım

Melbourne merkezli mimarlık stüdyosu Noxon Giffen ve peyzaj mimarlığı firması McGregor Coxall, bu proje kapsamında doğal çevreyle uyumlanan malzeme paletiyle arazinin belirli bağlamlarına, geçmişlerine ve koşullarına yanıt veren tasarımlar geliştirmiş. Grampian Peaks Trail sığınakları için verilen briefte manzara ile anlamlı bir şekilde bağlantı kurup rota boyunca yürüyüş deneyimini zenginleştirmesi gerektiği belirtilmiş. Bazı yerleşimlerde bir dizi kamp kulübesi ve aktivite bölmeleri de bulunuyor. 

Parkur Victoria Emanet

Parkuru yöneten Parks Victoria, arazinin yerli sahipleri ile yakın temas içinde çalışarak her yerleşim alanı için arazinin yapısı, ekolojisi, mekansal tipolojisi ve kültürel bağlamı için net kurallar ve sınırlar belirlemiş. Çadır platformları, tuvaletler ve ortak alanlar gibi alanları da kapsayan barınaklar birer sığınak işlevi üstlenerek yürüyüşçülere bir veya iki gecelik konfor sunuyor. 

Her bir barınak aynı zamanda, peyzaja ve doğrudan bulundukları çevreye atıfta bulunan malzemeler aracılığıyla Gariwerd ile güçlü bağlantılar kurarken yürüyüşçülere temel kolaylıklar da sağlıyor. Proje ekibi kendi deyişiyle "Manzarayı yüceltmek ve tasarıma dahil etmek için, barınaklarda her bir kamp alanının kendine özgü doğasına, renklerine ve dokularına yanıt veren, incelikle düşünülmüş doğal malzemeler" seçmeye özen göstermiş. 

Her kamp alanının yerel ortamında bulunabilecek, oksitlenmiş çelik, kumtaşı, orman yangınında kömürleşmiş veya yıpranmış ahşap gibi doğal çevreyi yansıtan malzemeleri seçen mimarlar, sonuç olarak her biri benzersiz bir karakter sergileyen bir yapı ailesi oluşturmuş. Noxon Giffen ve McGregor Coxall'in tasarımında, kısıtlı helikopter erişimi olan alanlarda maliyetleri düşürmeye ve inşaatı daha kolay hale getirmeye yardımcı olan bazı elemanların prefabrikasyonuna izin veren modüler bir sistem de benimsenmiş. Her bina, her iki taraftaki büyük güverteleri birbirine bağlayan, esinti yolu adı verilen merkezi bir açık alana sahip. Kapalı alan, bir uçta yemek hazırlama ve diğer uçta ortak yemek için alan sağlıyor. 

Kulübelerin bazıları, hava koşullarına dayanıklı plastik bir deriyi saran dikey ahşap çıtalarla kaplanmış. Kaplamadaki büyük açıklıklar, Gariwerd'in manzaralarını çerçevelemesi dikkatlice konumlandırılmış. Ahşap çıtalar gölge ve kamuflaj yaratırken, onların oluşturduğu yarı saydam duvarlar, gün boyunca bol miktarda doğal ışığın içeri girmesini sağlıyor. Yere hafifçe oturan tüm yapılar, çevre üzerindeki etkilerini en aza indirecek ve böylece Gariwerd'in biyolojik çeşitliliğe sahip peyzajını ve mikro iklimini koruyacak biçimde tasarlanmış. 

Fotoğraflar: Shannon McGrath

0604mel-grampians-trail-barigar-01

Yere hafifçe oturan tüm yapılar, çevre üzerindeki etkilerini en aza indirecek ve böylece Gariwerd'in biyolojik çeşitliliğe sahip peyzajını ve mikro iklimini koruyacak biçimde tasarlanmış. 

0604mel-grampians-trail-cassidygap-adjardji-djawara-03
0604mel-grampians-trail-cassidygap-adjardji-djawara-04
0604mel-grampians-trail-cassidygap-adjardji-djawara-08
0604mel-grampians-trail-lakewartook-werdug-18
0604mel-grampians-trail-lakewartook-werdug-20
0604mel-grampians-trail-mtabrupt-mud-dadjug-01
0604mel-grampians-trail-mtabrupt-mud-dadjug-12

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}