Biyofilik tasarım örneği

Yaşayan Cephe

İngiliz mühendislik şirketi Buro Happold ve Amerikan mimarlık stüdyosu Cookfox Architects, böcekleri, kuşları ve bitkileri barındırabilen bir pişmiş toprak cephe sistemi için bir prototip geliştirdi. Modüler sistem, kentsel alanlarda binaların cephelerinde arıların, kuşların ve bitkilerin yaşadığı yabanıl bir ortam sağlamayı amaçlıyor.

Kentsel çevrelerde gelişen yerel ekosistemi desteklemek amacıyla tasarlanan cephe sistemi,  pişmiş toprak elek duvarı, yerel fauna veya flora türüne (örneğin, arılar ve kuşlar ve farklı bitki türlerine) uyacak şekilde yerleştirilmiş mikro habitat bölmelerinden oluşuyor. Bu bölmeler, özelleştirilebilir pişmiş toprak birimleri için bir çerçeve oluşturan standartlaştırılmış istifleme modüllerinden oluşuyor.

Architectural Ceramic Assemblies Workshop (Mimari Seramik Montajları Atölyesi)'da üretilen cephenin prototipi Buro Happold ortaklarından Andre Parthner, cephe mühendisi Spring Wu ve Cookfox Architects üyelerinden Spencer Lapp'in ortak çalışmasıyla geliştirilmiş. Araştırma atölyesine katılan Parnther, Lapp ve Wu, heykelsi pişmiş toprak cephe panelleri içine yerleştirilmiş kayar döküm bölmelerin mozaikleme sistemini geliştirdi. Kuşları, böcekleri ve bitkileri barındırmak için tasarlanan her bir modül, cephe yüzeyinin altında dairesel açıklıkları yaban hayatına yaşanabilir bir alan sağlayacak yuvalama bölmeleriyle donatılabilen heykelsi, ok ucuna benzeyen bir şekle sahip.

Seramik modüller mavi ve beyaz tonlarında sırlanmış; mozaik oluşturup birbirine sabitlendiğinde binaların cephelerinde dalgalı ve dokusal desenler oluşturan dekoratif çıkıntılı yüzeylerle kaplı. Pişmiş toprak sistemlerin alt tarafına vidalanabilen bitkileri, arıları ve kuşları barındıracak üç farklı tipte eklenti yapılmış. Kuşlara ayrılan bölmeler, yuvarlatılmış formuyla kuşlara rahat yuvalama alanı derinliğe sahip. Yuvanın iç kısmına hava akışı sağlamak için bölmenin yanlarında dört adet havalandırma deliği düşünülmüş. Kuş yuvası bölmelerinin ölçüleri, özellikle dağ mavi ardıcı, büyük tepeli sinekkapan, tepeli baştankara, ağaç kırlangıcı ve chickadees türlerini barındıracak biçimde tasarlanmış. 

Cookfox ofisi ana temayı "Biyofilik tasarımı projemize dahil etmenin yollarını arıyorduk ve yeşil çatı, kuş habitatı ve arı habitatı temalarını projemizde birleştirmek ve böylece mini bir ekosistem oluşturmak istedik" diyeaçıklıyor. 

Bitki saksı prototipleri, ekim için bir yuvanın yanı sıra, yeşilliklerin kendi kendine sulanmasını sağlayan bir fitil ile bağlanan toprak cebin altına yerleştirilmiş bir rezervuar içeriyor. Bölme, suyun malzeme tarafından emilmesini engellemek amacıyla sırlı bir yüzey ile kaplı.  Fiziksel bir prototip, ekibin dört bitki bölmesi, dört kuş bölmesi ve üç arı bölmesinden oluşan 24 modül oluşturduğunu gördü. Buro Happold ve Cookfox'ın "sürdürülebilirliği destekleyen yenilikçi, kalıcı fikirler yaratmak" gibi birçok hedefi paylaştığını söyleyen Parnther, "Binaların, çatıların ve arazilerin vahşi yaşam habitatı olarak kullanılması, insanlar ve ekosistemleri için uzun vadeli sağlığın önemli bir parçası. Her şeyin ötesinde, LEED ve Living Building (Yaşayan Bina) sertifikalarının da kriterlerinden biri. Genel olarak şehirlerimizde ve yapılı çevrelerde ekolojik restorasyon açısından yapabileceğimiz çok şey olduğunu düşünüyorum" diyor. 

Fotoğraflar : Mimari Seramik Montajları Atölyesi ve Buro Happold

ACAW-Images_13-1284x648

Seramik modüller mavi ve beyaz tonlarında sırlanmış; mozaik oluşturup birbirine sabitlendiğinde binaların cephelerinde dalgalı ve dokusal desenler oluşturan dekoratif çıkıntılı yüzeylerle kaplı.

ACAW-Images_1-1284x648
ACAW-Images_2-2306x1164

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}