Höyüklerle çevrili

Yang Liping Performans Sanatları Merkezi

Mimarlık ofisi Studio Zhu-Pei, Çin'in Dali şehrinde, seyir alanları ve oturma alanlarının da olduğu dalgalı bir çatıya sahip gösteri sanatları merkezini tamamladı.

Profesyonel dansçı Yang Liping, kentin tarihi merkezinde, modern sanatlar müzesinin kuzeydoğusunda kalan alanda konumlanmak üzere bu müzenin de tasarımını üstlenen Pekin merkezli Studio Zhu-Pei'den bir performans sanatları merkezi tasarlamasını istemişti. Yang Liping Performans Sanatları Merkezi'nin tasarımı, Dali'nin Cang dağ silsilesi ve çevresinde Erhai Gölü'nü içeren manzarasından ilham alıyor. Bina dikdörtgen çatısıyla, manzara ve sahne arasındaki sınırların muğlaklaştığı performans alanları da dahil, akışkan iç ve dış mekanlardan oluşan peyzajı tamamlıyor. Dağların uzantısı gibi görünen organik formlu çatı arduvaz kiremitlerle kaplanarak yürüyüş yolları ile donatılmış. Yapı, kısmen gömülü bahçe alanları ile birleşerek zemin ve çatı arasında bir bağlantı da kuruyor.

İki zıtlığın bir araya gelerek bir bütün yarattığı ve "tamamlandığı" eski Çin ilkesi Yin ve Yang'a gönderme yapan Yang Liping Performans Sanatları Merkezi'nin arduvaz çatısının altında büyük bir meydan yaratılmış. Merkezin içinden geçen meydan, ana sahnenin olduğu beton hacimle kesişerek, bu alanın dışarıya doğru açılmasını sağlıyor. Ana oditoryumun dışında, çatıya çıkan basamaklar, kapalı sahnede veya meydanda gerçekleşen performansları izlemek isteyen ziyaretçiler için rahat oturma yerleri olarak işlev görüyor.

Çatı yapısı, alt tarafında kuş yuvasına benzeyen bileşimde düzenlenmiş ahşap çıtalarla kaplanmış. Kanopide açılan çatı pencereleri, gün ışığının ahşap yapıdan süzülmesini sağlıyor. İçinde kafe ve çay evinin de olduğu, ağaç eve benzeyen kule topluluğu çatıya doğru uzanarak, zemin kattan çatıdaki seyir terasına ulaşılmasını sağlıyor.

Yang Liping Performans Sanatları Merkezi'ni çevreleyen hafif dalgalı peyzaja, çevreye doğru uzanan çim kaplı höyükler de dahil oluyor. Kimi höyüklerin altında, prova alanı ve servis alanlarını içeren bodrum katları da yaratılmış.  

Fotoğraflar: Jin Weiq

Yeni Proje - 2021-10-04T104011.905
Yeni Proje (27)

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}