Paris'in geçici sanat eseri

Wrapped L'Arc de Triomphe

Christo ve Jeanne-Claude'ın tasarladığı bir yerleştirme olan L'Arc de Triomphe Wrapped, Paris'te halka açıldı. Enstalasyonda Champs-Élysées'deki ikonik zafer takı 3.000 metre kırmızı iple yerine bağlanan 25.000 metrekarelik gümüşi, geri dönüştürülebilir kumaşla kaplandı.

Paris için geçici bir sanat eseri olan Wrapped L'Arc de Triomphe, 18 Eylül Cumartesi - 3 Ekim 2021 Pazar tarihleri ​​arasında 16 gün boyunca görülebilir. Centre des Monuments Nationaux ile ortaklaşa ve Anıtlar Birliği ile koordineli olarak gerçekleştirilen projeyi Centre Pompidou da destekliyor.

1961'de, Paris'te tanıştıktan üç yıl sonra kamu binalarını kaplama projelerine başlayan sanatçı çift Christo ve Jeanne-Claude, Pont Neuf veya Berlin'deki Reichstag gibi mimari simge yapıları içeren kamusal alanlara müdahaleleriyle ünlüydü. Paris'te yaşamaya başlayıp Arc de Triomphe yakınında küçük bir oda kiraladığı günden beri bu zafer takını "sarmayı" düşünen Christo'nun hayali 60 yıl sonra nihayet somutlaştırılmış oldu. Anıtı çevreleyen büyük Place Charles de Gaulle yol kavşağı, insanların enstalasyonu görmesi ve ona özgürce dokunması için geçici olarak yayalaştırılmış.

Fikir, çift tarafından 1961'de kavramsallaştırılmıştı; ancak Christo'nun tasarımını ancak 2017 yılında, eşi ve ortağı Jeanne-Claude'un ölümünden sekiz yıl sonra tamamlayabilmişti. "Kumaşınrüzgarda hareket edeceğini ve ışığı yansıtarak 'canlı bir nesne'ye dönüşeceğini ve böylece insanların ona dokunmak isteyeceğini" söyleyen Christo'nun, pandemi nedeniyle ertelenen "L'Arc de Triomphe Wrapped" enstalasyonu, 2020 yılında vefat etmesinin ardından sanatçının isteği doğrultusunda ekibi tarafından hayata geçirildi. 

L'Arc de Triomphe, Wrapped projesi, Christo'nun hazırlık çalışmaları, çizimleri  ve proje kolajlarının yanı sıra ölçekli modellerin, 1950'ler ve 1960'lardan kalma çalışmaların ve orijinal litografların satışı yoluyla tamamen Estate of Christo V. Javacheff finanse edilmiş.

Arc de Triomphe'deki Meçhul Askerin Mezarı'nın önündeki Ebedi Alev, kurulum boyunca yanmaya devam etmiş; sanat eserinin sergilenmesi ve sökülmesi boyunca yanmaya devam edecek. Her zaman olduğu gibi, Fransız Cumhuriyeti'nin değerlerine bağlı gazi dernekleri ve gönüllüler, Meçhul Askere ve Fransa için savaşırken hayatını kaybedenlere saygı duruşu olan ateşin günlük olarak yeniden yakılmasının ve anma töreninin sürekliliğini sağlayacaklar.

1806'da Austerlitz Savaşı'ndaki zaferinin ardından Fransız hükümdar Napoléon Bonaparte tarafından yaptırılan 50 metre yüksekliğindeki zafer takı, Fransız mimar Jean Chalgrin tasarımı Bonaparte'ın iktidardan düşmesinin ardından inşaatı durdurulmuş, ancak 1836'da tamamlanmıştı.

 Fotoğraflar: Jad Sylla

Yeni Proje (27)
Yeni Proje (55)

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}