Eindhoven'de canlı salkım söğüt dallarından salıncak

Weeping Seat

Tasarımcı Gerardo Osio, Hollanda'nın Eindhoven kentindeki, Dommel nehri boyunca salkım söğütlerle bütünleşen yaratıcı bir kent mobilyası tasarladı.

Eindhoven Tasarım Akademisi'nde GEO-Tasarım Yüksek Lisans kursunda öğrenci olan Osio, söğüt ağacına dokunmuş bir salıncak olan  "Weeping Seat" adlı projeyi geliştirdi. Çalışmaları genellikle biyomalzemelerle tasarım konusuna odaklanan Meksikalı tasarımcı Gerardo Osio, doğa ile daha yakın ve daha sorumlu bir ilişki oluşturmak için tasarımın nasıl geliştirilebileceğine ve kullanılabileceğine dair fikirleri araştırıyor.

Salkım söğüt veya bilimsel adıyla Salix babylonica, Asya ve Avrupa'da yaygın olarak bulunan bir söğüt ağacı türü. Salkım söğütün dalları, sepet örmede kullanılan Belçika'nın kırmızı gevrek söğüt (Salix fragilis) ile birlikte örüldüğü salıncak, oturup dinlenmek ve manzaraya dalmak için kamufle edilmiş ideal bir alan sunuyor. 

Projeyi tasarım ikilisi Formafantasma ve Hollandalı Buro Belén stüdyosunun kurucu ortağı Lenneke Langenhuijsen'in rehberliğinde yürüten Osio, sepet yapım teknikleriyle ilgili bilgi edinmiş. Şehri parklarla birbirine bağlayan ve ekosisteminde önemli bir rol oynayan kıyısında birçok söğüt ağacının büyüdüğü Dommel nehri boyunca söğüt ağaçları; Eindhoven kentinin en önemli parçası. Söğütleri ve bağlamlarını daha iyi anlamak için teorik çalışma, saha çalışması ve pratik dokuma deneyimini kapsayan tasarım sürecinin sonucu olan "Weeping Seat" doğası gereği Dommel Nehri üzerindeki konumuna bağlı olsa da, tasarımcı, sepet yapım teknikleriyle canlı ağaç dallarını örmenin nasıl çoğaltılabilecek bir yöntem olduğunu bize gösteriyor.

Eindhoven Tasarım Akademisi Nedir?

Eindhoven Tasarım Akademisi (Design Academy Eindhoven), Hollanda'nın Eindhoven şehrinde bulunan bir tasarım okuludur. 1947 yılında kurulan okul, endüstriyel tasarım, görsel iletişim, tekstil tasarımı, keramik tasarımı, takı tasarımı, iç mekan tasarımı ve kamu alanı tasarımı gibi alanlarda lisans ve yüksek lisans programları sunmaktadır.

Okulun yaklaşımı, öğrencilere sadece mesleki beceriler öğretmekle kalmayıp aynı zamanda düşünme, keşfetme, araştırma yapma, eleştirel düşünme ve yenilikçi fikirler geliştirme becerilerini de kazandırmaktır. Bu yaklaşım, okulun uluslararası alanda tanınmasına ve saygı görmesine yol açmıştır.

Fotoğraf: Felix Bell

New Project (12)

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}