Paris'te dikey bahçeli otel

Villa M

Tasarımcı Philippe Starck'ın Fransız-Brezilyalı mimarlık stüdyosu Triptyque ve peyzaj stüdyosu Coloco ile iş birliği içinde yarattığı dikey bahçe, doğayı şehre geri getiriyor. 

Montparnasse'de bulunan 8.000 metrekarelik otelde, tüm cepheyi kaplayan dikey bahçenin yanı sıra  sağlıklı yaşama ve "doğayı şehre geri getirme" hedefine odaklanan bir restoran, ortak çalışma alanı, spor salonu ve çatı barı da bulunuyor. Villa M'yi natüralist bir mimari manifesto olarak tasarladığını, "insanın artık doğaya ve yaşayanlara karşı olmadığı yeni bir çağın binası" olduğunu söyleyen Triptyque firmasının ortakları Olivier Raffaëlli ve Guillaume Sibaud, tüm iskeleti kaplayan bitkilerin büyüyüp cepheyi sardıkça; binayı dikey, şifalı bir ormana dönüştüreceğini ekliyor. 

Philippe Starck'ın sanatsal yönetiminde

Binanın girişi doğrudan açık mutfaklı salon ve restoran alanına açılıyor ve bu alan, binanın arka tarafında incir ağaçlarıyla kaplı yemek terasına erişim sağlıyor. Villa M'nin sanatsal yönetimini üstlenen tasarımcı Philippe Starck yaklaşımını, "Restoran ve bar boyunca bereketli sürprizler, gizli yerler ve zihinsel oyunlar, ziyaretçilerin merakını uyandırıp bakışlarını yönlendirerek onlara zekanın insanlığın en güzel belirtilerinden biri olduğunu hatırlatıyor." sözleriyle anlatıyor. 

Aşağıdaki bodrum katında kiralanabilir konferans ve toplantı alanları bulunurken, iki kat üzerinde 20 "açık ofis" ve ortak çalışma alanlarının yanı sıra boks ringi ve yoga odalarının olduğu bir spor salonu yer alıyor. Bloğun en üstteki dört katı, çoğu yeşilliklerle dolu balkon veya teraslara açılan, "saran ve rahatlatıcı kozalar" olarak tasarlanmış 67 oda ve altı süitten oluşan oteli oluşturuyor. 

Sıcak renk ve doku paleti

Sıcak, toprak renkleri ve dayanıklı malzemelerden oluşan bir renk ve doku paleti otel mobilyalarını ve donanımlarını da tanımlamış. Buna yedinci katın köşesinde yer alan cumbalı pencerelere ve çift terasa sahip daha büyük Pasteur Süit de dahil. Binanın tepesinde Tryptique tarafından tasarlanmış meyve ağaçları ve bitkiler arasında Paris'in manzarasını sunan "asma vaha" olarak tanımlanan bir çatı barı da bulunuyor. 

2000 yılında Greg Bousquet, Carolina Bueno, Sibaud ve Raffaëlli tarafından kurulan Triptyque'in diğer yeni projeler arasında São Paulo'da bitkilerle kaplı bir gökdelen önerisi olan Tropikal Kule de yer alıyor.

Proje Künyesi

Mimari tasarım: Triptyque Mimarlık
Konsept: Thierry Lorente ve Amanda Lehmann
Sanat yönetimi ve mimari mekan tasarımı: Philippe Starck
Peyzaj tasarımı: Atelier Coloco
Fotoğraflar: Michael Denance

Bunlar da ilginizi çekebilir:

villa-m-triptyque-philippe-starck-paris-hotel-architecture_5
villa-m-triptyque-philippe-starck-paris-hotel-architecture_1
villa-m-triptyque-philippe-starck-paris-hotel-architecture_2
villa-m-triptyque-philippe-starck-paris-hotel-architecture_3
villa-m-triptyque-philippe-starck-paris-hotel-architecture_6
villa-m-triptyque-philippe-starck-paris-hotel-architecture-1_4

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}