25. RIBA Stirling Ödülü’nün sahibi

Town House

Pritzker ödüllü, Dublin merkezli Grafton Architects tasarımı Town House, RIBA Stirling Prize ödülüne layık görüldü. Londra’daki Kingston Üniversitesi bünyesinde yer alan bina,  geçirgen ve davetkar cepheleriyle kamusal yaşamın yeni sahnesi olarak ortaya çıkıyor.

Grafton Architects ortakları Yvonne Farell ve Shelley McNamara'nın Birleşik Krallık'taki ilk projesi olan Town House, RIBA (Royal Instıtute of British Architects) jüri değerlendirme raporuna göre eğitim programına olan ilerici yaklaşımı, sosyal uyumu teşvik eden demokratik, açık alanlar yaratmış olması nedeniyle bu ödüle layık bulunmuş.

Kingston Üniversitesi'ndeki öğrenci nüfusu ile yerel topluluklar arasında bir bağlantı noktası oluşturan yapı,  işbirliğini teşvik edip aidiyet duygusunu geliştirirken öğrenmeyi kolaylaştıran yeni bir sivil alan oluşturuyor. Revaklar kamusal alanı genişleterek binaya sokak seviyesinde davetkar bir görünüm kazandırıyor; kamusal yaşamı yapının içine çekerken üç kademeden oluşan teraslı cephe, zeminin çatıya kadar bağlandığı hissini yaratıyor.

İç mekanda ise boşluklar ve merdivenler, farklı deneyim ve faaliyetlerin iç içe geçtiği işlev alanlarını girift bir kompozisyonla birbirine bağlıyor. Grafton Architects’in benzer kamusal yapılarda daha önce de uyguladığı bu tasarım stratejisi, tüm kullanıcılar arasındaki iletişim ve  etkileşimi artıran bir rol üstleniyor.

2021 RIBA Stirling Ödülü jürisi adına konuşan Norman Foster yapıyı şu sözlerle anlatıyor: "Kingston University Town House, bir yaşam sahnesi bir fikir deposu. Öğrencileri ve yerel toplulukları sorunsuz bir şekilde bir araya getirerek ulaştığı uluslararası beğeni ve ilgiyi hak ediyor ve yüksek öğrenim için ilerici yeni bir model yaratıyor. Bu son derece özgün mimari eserde, sessiz okuma, yüksek sesle performans, araştırma ve öğrenme, nefis bir şekilde bir arada var olabilir. Bu hiç de fena bir performans değil. Geleceğimiz eğitime bağlı ve eğitimin geleceği de bu olmalı. "

Yeni Proje - 2021-10-04T104011.905
New Project (62)

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}