Üç sergi ve yeni erişilen arşiviyle

Tiennale Milano 100 Yaşında

Yalnızca geçmiş 100 yıla bakmakla kalmayıp gelecek 100 yılın tonunu da belirleyecek bir etkinliğe imza atan Triennale Milano, yüzüncü yıl dönümü anısına 2023'ün sonunda açılması planlanan bir projede, Palazzo dell'Arte'nin zemin katındaki sol kanadını Spazio il kod adı verilen açık bir arşiv olarak yeniden yapılandırıyor. 

Yıldönümüne özel, Triennale Tasarım Müzesi'nin yeni direktörü Marco Sammicheli'nin küratörlüğünde düzenlenen Museo del Design Italiano, 1923'ten günümüze İtalyan tasarımının tarihini sunacak. Yeni bir çalışma seçkisini daha halka açık bir düzende bağlamsallaştırmak için bir diorama formatı benimsenmiş; üç ev, bir banyo, bir garaj, bir grafik tasarım stüdyosu ve bir bilgisayar odası gibi bir dizi iç mekanda düzenlenecek. Sammicheli'nin dediği gibi: "Maddi kültürün öyküsünü anlattığımızda, toplumdaki davranış değişikliğiyle ilişkili olan, malzemeleri, şekilleri, hacimleri ve renkleri açısından bir zamanlar gündelik hayata ait olan bir şeyin öyküsünü anlatıyoruz. Bu tasarımın günlük yaşamımıza nasıl nüfuz ettiğini gösteriyor."

İtalyan ustalardan harita ve grafikler

Yedi dioramadan hemen sonraki koridorda, Enzo Mari ve Ettore Sottsass gibi İtalyan ustalar tarafından arşivden çıkarılan harita ve grafiklerin yer aldığı, arşivdeki basılı materyallere odaklanan bir bölüm yer alıyor. Geçici ama güncel sergilere ayrılmış yeni bir alan olan Tasarım Platformu, her dört veya beş ayda bir gösterileri dönüşümlü olarak gerçekleştiriyor ve tasarımcıları, acil küresel ve toplumsal sorunlara yanıt olarak çalışmalarını sergilemeye davet ediyor.

Mayıs ayında mimari araştırmaya dayalı Triennale Home Sweet Home sergisinde, Matilde Cassani ve Assemble gibi mimarların sahaya özel kurulumları ve sürükleyici çalışmaları Küratör Nina Bassoli'nin açıkladığı gibi evsel mekanın dönüşümünün gözler önüne seriyor. İzleyiciler bu sergide, cinsiyet ve bakım işi, boş zaman ve ev ile doğa arasındaki ilişki gibi evle ilgili çeşitli konuları ekofeminist bir bakış açısıyla inceleyebiliyor.  Trienal arşivinde yer almayan kadın mimar ve tasarımcıların öne çıkarılmasının yanı sıra geçmiş sergilerden materyaller de izlenebilir.

Dinamık, katılımcı ve etkileşimli

Üçlü serginin son perdesi olan İtalyan Resmi, küratörlüğünü Damiano Gullì'nin üstleneceği Ekim ayında açılacak. 1990'lardan günümüze kadar farklı kuşaklardan İtalyan sanatçıların 100'den fazla eseri sergilenerek, Triennale Milano'nun Duvar Resimleri Galerisi'nin tarihine ışık tutacak. Yıl sonundaki büyük finalde ise Milanolu mimar Luca Cipelletti tarafından tasarlanan Spazio il Magnete'nin açılışı gerçekleştirilecek. Adından da anlaşılacağı gibi mekan halkın ilgisini çekmek için yola çıkıyor.

Triennale başkanı Boeri, açık araştırma işlevselliğini vurguluyor: "Tüm projenin genel yönü dinamik, katılımcı ve etkileşimlidir. Bu yeni düzen, genel olarak fikirleri, düşünceleri ve meraklıları kendine çeken bir mıknatıs gibi herkese açık bir araştırma ortamını temsil edecek. Yüzüncü yılımıza damgasını vuran bu proje,  aslında kültürü farklı bir izleyici kitlesi için daha erişilebilir hale getirme gibi daha derin bir ihtiyaçtan doğuyor."

Bunlar da ilginizi çekebilir:

09_HOW-A-FALLING-STAR-LIT-UP-THE-PURPLE-SKY_Foto-Philip-Frowein_Web

"Tüm projenin genel yönü dinamik, katılımcı ve etkileşimlidir. Bu yeni düzen, genel olarak fikirleri, düşünceleri ve meraklıları kendine çeken bir mıknatıs gibi herkese açık bir araştırma ortamını temsil edecek. Yüzüncü yılımıza damgasını vuran bu proje,  aslında kültürü farklı bir izleyici kitlesi için daha erişilebilir hale getirme gibi daha derin bir ihtiyaçtan doğuyor."

6

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}