Ağaç gölgelikli

Techo Uluslararası Havaalanı

İngiliz mimarlık ofisi Foster + Partners'ın tasarladığı Kamboçya'nın Phnom Penh kentinde, şehir merkezinin 20 kilometre güneyinde yer alacak havaalanının inşaatına başlandı. Kamboçya tarihinden, yerel mimarlık dilinden ve tropikal iklim ortamından ilham alan tasarım, ağaç kubbesini andıracak şekilde tasarlanmış ızgara kabuk çatılı bir terminal binasından oluşacak.

Kamboçya'nın tarihi ve inşa edilmiş mirasından ilham alan terminalin tasarımı, Kamboçya kültürünün modern bir örneği olmaya aday. Şehre açılan ilk kapı olan havaalanlarının sembolik statüsü ve küresel ekonomideki rolü açısından en önemli kamu binaları arasında olduğunu söyleyen Foster + Partners mimarlık stüdyosunun başkanı Stefan Behling, yeni Techo Uluslararası Havaalanı'nın ülkenin başlıca ulaşım merkezi olarak Phnom Penh'in sürekli gelişiminin önemli bir parçası olacağını söylüyor.

Tüm yolcu işlemleri ve perakende satış fonksiyonları için merkezi bir yapı olan terminal binasının her iki yanında kalkış ve varışlar için kavisli formda kanat da  yer alacak. "Ağaçlardan" oluşan, birbirine bağlı bir gölgelikten oluşan tek bir hafif çelik çatıda her bir ağaç 36 metre genişliğe sahip olacak şekilde tüm yapı boyunca uzanıyor. Hafifliği ve doğal modülerliğin bir ifadesi olan çatı tasarımında ayrıca doğal ışığı yakalamak ve terminalin içini aydınlatmak için bir filtre ekranı da kullanılacak.

Fotovoltaik enerji ve geniş bitkilendirme

Esas olarak sahada üretilen fotovoltaik enerjiyle çalışacak şekilde ayarlanan tasarım, aynı zamanda merkezi omurgası boyunca uzanan ve terminale giden yoğun çevre düzenlemesini de entegre ediyor. Stüdyo, iç mekanları anıtsal ızgara kabuk çatıya karşı yumuşatmak için havaalanı binaları içindeki geniş bitkilendirmelerden ve yeşil kenarlardan yararlanacak.

13 Milyon Yolcu Kapasitesi

Şu anda yapım aşamasında olan havaalanının master planın bir dizi aşamada tamamlanması bekleniyor. İlk aşamada, inşaatı devam eden terminal binası ve kanat iskeleleri aracılığıyla yılda 13 milyon yolcu ağırlaması bekleniyor. Gelecek planları arasında havalimanının kapasitesini yılda 30 milyon yolcuya çıkarmak için ilave kanat profilinin eklenmesi yer alıyor. 

Bir Dizi Proje Üzerinde Çalışıyorlar

Foster + Partners ayrıca yakın zamanda Miami'de yerel dile referans veren ve Hangzhou, Çin'de yeni bir şehir merkezi planlayan karma kullanımlı bir gelişme için tasarımlar ortaya çıkardı. Stüdyo şu anda Suudi Arabistan'da, Riyad'daki altı pistli Kral Salman Uluslararası Havalimanı tasarımı ve Abha Havalimanı'nda birbirine bağlı bir dizi taş bina ile tanımlanan yeni bir terminalin tasarımı da dahil olmak üzere bir dizi havalimanı projesi üzerinde çalışıyor .

Görseller:  Foster + Partners 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

foster-partners-design-for-techo-international-airport-cambodia-hero_dezeen_2364_col_0-1704x959

Sahada üretilen fotovoltaik enerjiyle çalışacak şekilde ayarlanan tasarım, aynı zamanda merkezi omurgası boyunca uzanan ve terminale giden yoğun çevre düzenlemesini de entegre ediyor. Stüdyo, iç mekanları anıtsal ızgara kabuk çatıya karşı yumuşatmak için havaalanı binaları içindeki geniş bitkilendirmelerden yararlanacak.

foster-partners-techo-international-airport-cambodia_dezeen_2364_col_6-1704x1054
foster-partners-techo-international-airport-cambodia_dezeen_2364_col_4-1704x959
foster-partners-techo-international-airport-cambodia_dezeen_2364_col_2-1704x1022
foster-partners-techo-international-airport-cambodia_dezeen_2364_col_1-1704x1022
foster-partners-techo-international-airport-cambodia_dezeen_2364_col_0-1704x852

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}