Çocuklara özel

Sürdürülebilir Mobilya

New York merkezli iç mimar Anne-Sophie Rosseel, kolay montaj için birbirine kilitlenen sürdürülebilir bir çocuk mobilyası koleksiyonu yarattı. Rosseel'in House of RoRo markasının ilk koleksiyonu olan Interlockables; çocuklar için masalar, oturma yerleri ve depolama alanları içeriyor. 

Çocuklardan ve onların şaşırtıcı bir hızla büyüme ve öğrenme yeteneklerinden ilham alan koleksiyon; sürdürülebilir, eğlenceli ve pratik, çok işlevli ve çok yönlü çocuk mobilyalarından oluşuyor. Esas olarak huş ağacı kontrplakından yapılmış ve toksik olmayan, bitki bazlı boyalarla tamamlanan koleksiyon, geometrik formların ağırlıklı olduğu mobilyalardan oluşuyor.

"Çocuklar hızlı büyüyor ve eğer bir ürün yapacaksam, bunun mümkün olduğu kadar sürdürülebilir mobilya olmasını ve 2 yıl sonra çöpe atılmamasını istedim" diyen ve oyuncak saklama alanını dağınıklığı azaltacak fonksiyonel mobilyalarla birleştirmenin yollarını arayan Rosseel, düz bir şekilde paketlenebilen ve çocukların bir vasi yardımıyla birleştirebilmeleri için birbirine kilitlenen bir sistem tasarlamış.  

Büyüdükçe ayarlanan masa ve sandalyeler

Koleksiyonda sandalyeler, masalar ve depolama alanları yer alıyor. Parçalar, çocuk büyüdükçe ayarlanabilen bazı unsurlarla birlikte cinsiyet ayrımı gözetmeden ve yaşa özel olmayacak şekilde tasarlanmış. Box Table, masanın tezgahı üzerindeki çıkarılabilir panellerle erişilen, saklama kapları olarak da kullanılabilen dikdörtgen ayaklar üzerinde duruyor. 

Taburelerde, parçalar sürdürülebilir kaynaklardan elde ediliyor ve Kanada'da huş kontrplaktan üretiliyor. Çocuk masayı açtığında ise tezgah çıkarılarak, kutulu bacaklar komodinlere veya yan sehpalara dönüştürülebiliyor.

Raymond Rocker Chair, pizza boyutunda bir kutuya düz paket halinde sığıyor; "hareketsiz oturmayı sevmeyen çocuk" için hafif kavisli bacaklara sahip. Boya ustası  Audrey Louise Reynolds, koleksiyon için mantar, çiçek, mika ve yosun gibi bitki bazlı pigmentlerden oluşan bir dizi boya yaratmış. Eğlenceli geometrik biçimlerden yapılan geniş ayaklı küçük bir yan masada tüm parçalar, etik kurallara uygun olarak tedarik ediliyor ve Kanada'da üretiliyor. CNC kesimlerinden kalan artıklar "küçük oyuncak ahşap çekme parçaları veya bulmacalar" olarak yeniden kullanılıyor.

Anne-Sophie Rosseel kimdir?

Anne-Sophie Rosseel, Belçika doğumlu ve New York merkezli bir iç mimardır. 2023'te House of RoRo'yu piyasaya sürmeden önce Rosseel Studio'yu kurdu. Çocuklar için tasarlanan diğer mobilyalar arasında Studio Lentala'nın "aktif oturmayı" teşvik eden eğimli ahşap sandalyeleri ve Eneris Collective ve NaifactoryLAB'ın zeytin çekirdeklerinden yapılmış eğlenceli tabureler yer alıyor.

Fotoğraflar: House of RoRo

Bunlar da ilginizi çekebilir:

 

house-of-roro-new-york-childrens-furniture_dezeen_2364_hero-1704x959

Koleksiyonda sandalyeler, masalar ve depolama alanları yer alıyor. Parçalar, çocuk büyüdükçe ayarlanabilen bazı unsurlarla birlikte cinsiyet ayrımı gözetmeyecek ve yaşa özel olmayacak şekilde tasarlanmış. Kutu masa, masanın tezgahı üzerindeki çıkarılabilir panellerle erişilen, saklama kapları olarak da kullanılabilen dikdörtgen ayaklar üzerinde duruyor. 

house-of-roro-new-york-childrens-furniture_dezeen_2364_col_9-1704x2554
house-of-roro-new-york-childrens-furniture_dezeen_2364_col_5-1704x2556
house-of-roro-new-york-childrens-furniture_dezeen_2364_col_2-1-1704x2554

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}