Nendo'dan yeni nesil bir sunum mekanı

Sumu Fumu Terrace

Konut inşa eden Sekisui House Ltd firmasının iletişim salonu Tokyo merkezli mimarlık stüdyosu Nendo'nun imzasını taşıyor. Çevrimiçi olarak her türlü bilgiye kolaylıkla ulaşılabildiği bir dönemde, maketle ya da örnek mekanla sunulan geleneksel konut tanıtım hizmeti yerini, yaşam tarzı, bakım ve değişen aile yapılarına uyum konusunda danışmanlık konularını da kapsayan daha uzun vadeli ve soyut hizmetlere bıraktı.

Stüdyo İşlevselliğiyle Donatılmış

Bu tarz trendler, malzeme örnekleri ve modelleri ile hizmet tarzını en aza indirerek, kafe, galeri, lounge gibi daha çeşitli iletişim alanlarını gündeme getirmeye başladı. Bir fincan kahve eşliğinde gündelik konut danışmanlığı sunan salon, düzenli olarak çeşitli seminerlere, atölye çalışmalarına, sanat sergilerine ve yaşamı daha keyifli kılan ve zenginleştiren birçok farklı etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Salon ayrıca ziyaretçilerin mimarlarla daha rahat bir ortamda iletişim kurup toplantılar yürütmesini kolaylaştırmak için açık tasarım stüdyosu işlevleriyle donatılmış.

Cam Kapıların Ardındaki Tasarım 

Mekanı çeşitli içerikleri barındıracak kadar değişken kılmak ve kapalı mekanların yaratabileceği  huzursuzluğu giderecek açıklık hisssini yaratmaya odaklanan tasarım yaklaşımına uygun olarak cam kapılar kullanılmış. Mimarlar, cam kapılarla iç ve dış mekan arasında bir ayrım oluştururken bir yandan doğal ışık ve yeşilliklerin dışarıdan içeri girmesine izin verip açıklık duygusunu güçlendirmişler. Aralarında bitkilerin olduğu iki yüz adet cam çerçeve, spiral bir düzen içinde geniş bir alanı bölerek, şeffaf alanların iç içe geçmesiyle oluşan bir muğlaklık hissi yaratıyor. 

Rafların, askıların, kancaların ve monitörlerin esnek bir şekilde düzenlenmesini kolaylaştırmak amacıyla cam kapılara raylar da yerleştirilmiş. Aynı yönlerde uygulanan, birbirinden çok farklı iki renkteki zemin malzemeleri ve tavan panjurları da bu görsel etkiyi vurguluyor. Nendo'nun Tokyo'da Minato City'de Sekisui House Ltd. firması için tasarladığı bu tanıtım ofisi, mekan kullanımı, insan faaliyetlerini kısıtlamayan cam kapılarla kademeli bölmenin yarattığı özgürlük ve çeşitliliğin ideal bir örneğini sunuyor. 

Fotoğraflar: Takumi Ota

https://www.youtube.com/watch?v=q01DxJctL18

sumufumu-terrace-sketch
sumufumu01-takumi-ota
sumufumu03-takumi-ota
sumufumu06-takumi-ota
sumufumu16-takumi-ota
sumufumu23-takumi-ota
sumufumu27-takumi-ota
sumufumu31-takumi-ota

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}