Georgian stili çiftlik evinden dönüştürülen

Stanbridge Mill Kütüphanesi

Londralı mimarlık stüdyosu Crawshaw Architects, Dorset'teki eski bir ahırı,  müşterinin klasik Palladyan mimarisi üzerine kitap koleksiyonuna atıfta bulunan ahşap, beşik tonozlu bir pasaj etrafında organize edilmiş bir kütüphane ve ofise dönüştürdü.

Stanbridge Mill Kütüphanesi, 2. derece tarihi eser listesinde yer alan Georgian stili çiftlik evinin ek binalarının birinden dönüştürülmüş. Dar, üçgen çatısı olan tuğla kulübe aslen Standbridge Mill için inşa edilmişti ancak kırk yılı aşkın bir süredir ihmal edilmiş, bahçe ekipmanları ve tarım makineleri için depo olarak kullanılmıştı. Mevcut karakterini korurken binaya yeni bir amaç kazandırmak isteyen Crawshaw Architects, orijinal çatı makaslarından ikisini iç mekânı açan portal çerçevelerle değiştirerek sadece küçük yapısal müdahaleler yapmış. 

İç mekânda belirleyici bir dönüşüm istense de binanın orijinal kullanımının hikâyenin bir parçası olması gerektiğini düşünen mimarlar, kütüphanenin tasarımında ahşap bir beşik tonozla örtülü oturma alanlarının olduğu, kitaplıklarla çevrili iki dar koridor arasında yer alan merkezi "nef" odak noktası olarak alınmış. Bu plan, müşterinin Palladyan mimarisi üzerine tarih kitapları koleksiyonunda bahsedilen klasik mimari formlara atıfta bulunuyor. 

Beşik tonozlu bir arcade etrafında düzenlenen kütüphane mekânlarında zemin, raflar, depo ve orta tonoz için soluk, masif meşe kullanılmış. Bunların yarısı latalarla kaplı, diğer yarısı da yeni çatı pencerelerinden günışığını alması için açık bırakılmış. Yüksek nef ve koridor çifti klasik bir kütüphane biçiminde; ancak geleneksel çiftlik marangozluğu ve metal işçiliğinin malzemeleri ve yapım teknikleri kullanılarak orijinal binanın özüne sadık kalınarak düzenlenmiş. 

Tonoz, sütunlar, raflar, masalar ve oturma yerleri aynı masif meşeden yapılmış; ahşap latalar budak ve doğal kusurları göstermek amacıyla bilinçli olarak seçilmiş ve basit geleneksel marangozluk detay ve teknikleri kullanılarak birleştirilmiş. Pencerelerden gelen ışıktan yararlanacak şekilde düzenlenmiş olan masalar, geceleri kasadan sarkan büyük pandantiflerle aydınlatılıyor. Ofis alanı, binanın kuzey ucunda, kütüphaneden kemerli bir cam kapı ve nef ve koridorlardan manzarayı çerçeveleyen pencerelerle ayrılan orijinal bir çatı makasının altında yer alıyor.

Fotoğraflar: Ingrid Rasmussen

stanbridge-mill-library-crawshaw-architect-1704x2272
stanbridge-mill-library-crawshaw-architects_-1704x959
stanbridge-mill-library-crawshaw-architects_2364_col_14-1704x2556
stanbridge-mill-library-crawshaw-architects_col_11-1704x2556
stanbridge-mill-library-crawshaw-architects_col_12-1704x1136
stanbridge-mill-library-crawshaw-architects_col_15-1704x1136

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}