İkonik bir kütüphane ve kültür merkezi

Sharjah Bilgelik Evi

Sharjah Bilgelik Evi

-Foster+Partners imzasını taşıyan ve BAE Sharjah'ta konumlanan House of Wisdom Library and Cultural Center (Bilgelik Evi Kütüphane ve Kültür Merkezi) halka açıldı. 2019 UNESCO Dünya Kitap Başkenti kutlamalarının odak noktası olan proje, şehrin yeni kültürel alanının çekim noktası olmayı amaçlıyor.

Sharjah Uluslararası Havaalanı Yolu üzerinde, şehir merkezinden on kilometre uzaklıkta bulunan iki katlı bina, şeffaf doğrusal bir hacmin her tarafında geniş bir yüzer çatı konsoluyla netlik ve hafiflik duygusu yansıtıyor. 15 metre genişliğindeki çıkıntı günün büyük bir bölümünde cepheleri gölgelerken, farklı yoğunluktaki sabit alüminyum perdeler akşam güneşini filtreliyor. Onun daha altında hareketli bambu perdeler, mahremiyet sağlamak veya parlamayı kontrol etmek için bina kullanıcıları tarafından yönlendiriliyor. Bambu perdeler kullanılmadığında açık bırakılarak peyzajlı bahçelerle görsel bağlantı korunmaya devam ediyor.

Ziyaretçiler binaya batı kenarından, iç mekanlara gün ışığı taşıyan merkezi bir avluya sahip, iki kat yüksekliğinde bir resepsiyon alanından girerek ulaşıyor. Yoğun bitkilerin olduğu bu yeşil alan, sosyal etkinlikler veya sessiz tefekkür için rahat bir ortam yaratıyor. Zemin katta sergiler için geniş alanlar, çocuk eğitim alanının yanı sıra bir kafe,  isteğe bağlı kitap basan ve ciltleyen Espresso Kitap Makinesi gibi olanaklara sahip bir arşiv ve okuma alanı bulunuyor. Yüzer çatı, tüm teknik altyapı ve servis alanlarını da içeren dört ana çekirdek tarafından desteklenerek, kolonsuz geniş bir zemin alanı oluşturmuş. Girişe en yakın iki çekirdek, insanları asma kata kadar yönlendiren büyük, heykelsi merdivenler içeriyor. Üst kat, orta avlunun üzerinde asılı duran hem sessiz hem de ortak alanlardan oluşan; sergi alanları, içinde mescit ve kadınlara özel bir alanın da olduğu okuma salonları gibi bölümlenmiş mekanlara ev sahipliği yapıyor.  Bina boyunca, binayı çevreleyen bahçelere bakan şeffaf cephelerle dışarıyla görsel bağlantı korunarak iç ve dış ilişkisinin sürekliliği de sağlanmış.

Peyzaj iki bölüme ayrılmış: Güneyde bir bilgi bahçesi, yerli türlerin ve su öğelerinin de bulunduğu çocuk oyun alanı, kuzeyde daha resmi, geometrik olarak düzenlenmiş bir bahçenin yanı sıra yeni kamusal sanat eseri The Scroll bulunuyor.  İngiliz heykeltıraş Gerry Judah'ın gökyüzüne doğru dönen spiral heykeli eski Arap parşömenlerinin çağdaş bir yorumu.

"Sharjah'daki Bilgelik Evi, 21. yüzyılda bir kütüphanenin nasıl olması gerektiğine dair ileriye dönük bir anlayıştır" diyen Foster + Partners Stüdyo Başkanı Gerard Evenden, bu yapının dijital bir geleceği kucaklayan yenilik ve teknoloji ile desteklenen bir öğrenme merkezi olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Binanın düz, minimalist çizgileri, yemyeşil bir manzara içinde yer alan çölün kum tepelerini tamamlıyor. Bilgelik Evi, yeni bir kültürel bölgenin kalbinde, araştırma ve inovasyonun öncülüğünde yerel topluluk için bir vaha olmaya hazırlanıyor."

Fotoğraflar: Chris Goldstraw

Sharjah-house-of-wisdom_MEZZANINE-PLAN

“Binanın düz, minimalist çizgileri, yemyeşil bir manzara içinde yer alan çölün kum tepelerini tamamlıyor. Bilgelik Evi, yeni bir kültürel bölgenin kalbinde, araştırma ve inovasyonun öncülüğünde yerel topluluklar için bir vaha olmaya hazırlanıyor”

Sharjah-house-of-wisdom_img-2
Sharjah-house-of-wisdom_img-4
Sharjah-house-of-wisdom_img-7
Sharjah-house-of-wisdom_img-8
Sharjah-house-of-wisdom_img-10
Sharjah-house-of-wisdom_img-17

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}