Pekin'e yakın bir vadide

Ses Şapeli

Çinli mimarlık stüdyosu Open Architecture, Pekin'in dışında Çin Seddi'nin yanındaki bir vadide konumlanan Chapel of Sound (Ses Şapeli) yarı açık konser salonunu tamamladı.

Başkente iki saatlik sürüş mesafesinde dağlık bir kırsal alanda konumlanan yapı, sanki oraya uzun zaman önce düşmüş garip ve tarih öncesi bir kaya gibi duruyor. Yerel bir taş olan agrega ve güçlendirilmiş beton kullanılarak inşa edilen Ses Şapeli, her biri önceki katmandan daha ileriye doğru çıkarak ters çevrilmiş bir koni formu oluşturan beton katmanlardan oluşuyor. Yarı açık amfi tiyatro, açık hava sahnesi, seyir platformları ve prova odasından oluşan Ses Şapeli, doğal peyzajla bütünleşecek biçimde tasarlanmış. Eşsiz bir manzaraya doğal olarak uyumlanan bir yapı üretme sorumluluklarının bilincinde bu projeyi gerçekleştirdiklerini söyleyen Open Architecture'ın kurucuları Li Hu ve Huang Wenjing, insanların "doğanın senfonisini deneyimleyebilecekleri" bir mekan yaratmak istediklerini dile getiriyorlar.

Döner merdivenlerden zirveye çıkan ziyaretçiler konser salonunun tepesindeki bir platoya ulaşıyor ve burada sürpriz biçimde karşılarına çıkan Ming Hanedanlığı döneminden kalma Çin Seddi manzarasını izleyebiliyorlar.  

"Yalnız ya da toplu halde müziği ya da doğanın sesini dinlemek, yıldızlı gökyüzüne bakmak ya da kendi içsel dünyasıyla bağlantı kurmak isteyen herkes" için tasarlandığını söyleyen mimarlar, konser salonunu hem sessiz bir tefekkür alanı hem de büyük ölçekli konserler için bir mekan olarak tasarlamış.  Yapının çatısındaki büyük açıklık, duvarlarına oyulmuş farklı biçimlerde küçük açıklıklarla birlikte, doğanın seslerinin yanı sıra gökyüzünün ve çevredeki vadinin nefes kesici manzaralarını da iç mekanlara taşıyor. Gün ışığının yapıya girmesine izin verip performans alanlarının doğal aydınlatmasını sağlıyor. Yağmur yağdığında, suyun boşluktan düşüp hızla akmasını sağlayan drenaj sistemi, su sesiyle kendine özgü meditatif bir performans da yaratıyor.  Open Architecture mimarlık stüdyosuna göre, konser salonundaki açıklıklar sadece iç mekanı dış ortama bağlamakla kalmıyor, aynı zamanda ek solarak es emici malzemeler kullanmaya gerek kalmadan mekanda iyi bir akustiğin sağlanmasına da yardımcı oluyor.

Konser olmadığında ziyaretçilerin kuşların ve böceklerin sesini, yakındaki ağaçların arasından hışırdayan hafif esintilerini veya yere düşen yağmur damlalarını sessizce deneyimleyebileceği bu gizemli alanda doğa, sürekli değişen bir senfoniyi yönetiyor. Ses Şapeli'nin iç mekanlarında, bronz tırabzanlar ve kapılar beton malzemeyletezat oluşturarak mekana sıcaklık katıyor. 

OPEN'in diğer kültürel projeleri arasında kumul içinde mağara benzeri bir sanat galerisi olan UCCA Dune Sanat Müzesi ve Şanghay'daki mavi balinaya benzeyen bir kütüphane ve tiyatro yer alıyor .

Fotoğraflar: Jonathan Leijonhufvud

Proje Künyesi

Mimari ve iç mekan tasarımı:  Open Architecture / Li Hu, Huang Wenjing
Proje ekibi: Zhou Tingting, Fang Kuanyin, Huang Zetian, Lin Bihong, Chen Xiuyuan, Cai
Zhuoqun, Kuo Chunchen, Tang Ziqiao
Yapı ve MEP mühendisliği Arup
Aydınlatma danışmanı : Beijing Ning Zhi Jing Lighting Design Co., Ltd.
Tiyatro ve akustik danışmanı: JH Theatre Architecture Design Consulting Company
Peyzaj tasarımı: Guangzhou Turen Peyzaj Planlama Co., Ltd.
Tabela tasarımı: OPEN Architecture

Yeni Proje - 2021-10-04T104011.905
New Project (62)

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}