RIBA ve Jencks Vakfı

RIBA Charles Jencks Ödülü Anupama Kundoo'ya Verildi

Kraliyet İngiliz Mimarlar Enstitüsü (RIBA) ve Jencks Vakfı, bu yıl RIBA Charles Jencks Ödülü'nü ünlü Hintli mimar Anupama Kundoo'nun kazandığını duyurdu. Mimarlık teorisine ve pratiğine önemli katkıları nedeniyle verilen ödül, Kundoo'nun teorik araştırmalar, malzeme araştırmaları ve sürdürülebilir inşaat yöntemlerini birleştiren bütünsel pratiğini onurlandırıyor.

Mimarlık eğitimini Mumbai'de almış olan Anupama Kundoo, mimarlık pratiğinde sosyal ve ekonomik bağlama yanıt veren; malzemelerin yeniden kullanımını öne çıkaran sürdürülebilir ve karbon ayak izi az olan bina teknolojilerini merkeze alıyor. Halen FH Potsdam'da akademik çalışmalarını sürdüren AnupamaKundoo, uzun yıllar Parsons The New School for Design, Queensland Üniversitesi veya Yale Üniversitesi dahil olmak üzere birçok üniversitede ders verdi.

"Araştırmalarımın itici gücü, göçmenlerin sosyal katılımı için insanlığın evrensel sorununu çözmenin pratik yollarını bulmaktı. Umudum, bu işin başkalarına da bu konuda düşünmesi için ilham vermesidir, böylece birlikte çevresel ve ekonomik açıdan sorumluluk bilinci olan daha ümitli insan hikayelerinin anlatılabileceği bir safhaya geçebiliriz." diyen mimarın teori ve pratiği dengeleyen çalışmaları, konut ve kamu binalarından yerleştirmelere ve şehir planlamasına kadar çok sayıda alanı ve ölçeği kapsıyor. Kundoo'nun en dikkate değer projeleri arasında Wall House, Volontariat Evsiz Çocuklar Evi, Sharana Gündüz Bakım Merkezi, The Library Of Lost Books sayılabilir. 2012 yılında mimar, Venedik Bienali'ne ve "Common Ground" (Ortak Alan) temasına Duvar Evi'nin 1:1 ölçekli bir kopyasıyla katkıda bulunmuş. Tasarım çalışmaları ve tasarım süreci yakın zamanda Danimarka'daki Louisiana Müzesi'nde bir sergiye konu oldu.

Jüri, mimaride farklı sesleri ve kavramları güçlendirmeye yönelik çalışmalarını sürdüren Jencks Vakfı'nın ödül gerekçesini açıklarken, Anupama'nın Mumbai'deki hızlı kentleşme sorunlarıyla ilgili kazandığı deneyimini, Auroville'deki deneysel binalarda uygulayarak, meslek pratiğini güçlü bir politik ve kavramsal teoriye temellendirdiğini; geçici malzeme deneyleri ve yerinde yerel inşaat iş birliği ile tanımlanan bu çalışmaların her yerde sürdürülebilir uygulamalar için geliştirilecek metodolojilere örnek olduğuna işaret ediyor.

2021 RIBA Charles Jencks Ödülü jürisi, RIBA Başkanı seçilen Simon Allford, mimar ve eleştirmen Edwin Heathcote, mimar ve RCA Dekanı Dr. Adrian Lahoud, Jencks Vakfı kurucusu Lily Jencks ve önceki Jencks Ödülü sahibi mimar Benedetta Tagliabue'den oluşuyordu. Bu yılın kısa listeye kalan mimarları ve uygulamaları arasında Nigel Coates, Beatriz Colomina, Francis Kéré veya MASS Design Group vardı. Kundoo'ya 2 Kasım 2021 tarihinde ödül takdim edilmesinin ardından mimarın konferansı ve bir mimarlık eleştirmeni ile yapacağı röportaj da izlenebilecek. Geçmişte ödül kazananlar arasında Ensamble Studio, Alejandro Aravena, Níall McLaughlin, Herzog & de Meuron, Stephen Holl ve Charles Correa yer alıyor.

Yeni Proje (27)
Yeni Proje (18)

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}