Mimarlık dalında

Praemium Imperiale Ödülü SANAA'nın

Japon mimarlık stüdyosu SANAA'nın kurucuları Kazuyo Sejima ve Ryue Nishizawa, Japonya Sanat Derneği'nin mimarlık, heykel, müzik, resim ve tiyatro veya film alanlarında önde gelen yaratıcıları kutlayan yıllık ödül programı Praemium Imperiale'de mimarlık ödülünün kazananı oldu.

Jürinin değerlendirmesine göre "Geleneksel hiyerarşik tasarımı, daha kapsayıcı bir açık mimari biçimine dönüştüren" çalışmaları nedeniyle bu ödülle onurlandırılan mimarlar, Frank Gehry, Renzo Piano, Richard Rogers, Norman Foster  ve Zaha Hadid gibi daha önce bu ödülü kazanmış ünlü mimarlar listesinde de yerini almış oldu. 

Çevreleriyle uyumlu bir ilişki içinde olan hafif, akışkan formları ile tanınan SANAA için ilk dönüm noktası niteliğindeki proje, Kanazawa'daki 21. Yüzyıl Çağdaş Sanat Müzesi (2004) oldu. Park benzeri açık alan tasarımı, onu hem turistler hem de yerli halk için popüler bir yer haline getirdi. Diğer önemli eserler arasında Almere'deki De Kunstlinie Tiyatro ve Kültür Merkezi (Hollanda, 2006), New Museum of Contemporary Art (ABD, 2007), ROLEX Learning Center (İsviçre, 2009), Louvre-Lens (Fransa, 2012) ve Bocconi University New Urban Campus bulunuyor.

Toyo Ito and Associates için çalışmaya başlamadan önce Japonya Kadın Üniversitesi'nde mimarlık eğitimi alan Sejima, kendi mimarlık ofisi olan Kazuyo Sejima & Associates'i 1987'de kurmuş ve burada Yokohama Ulusal Üniversitesi'nde mimarlık öğrencisi olan Ryue Nishizawa ile çalışmaya başlamıştı. 1995 yılında birlikte ünlü mimarlık firması SANAA'yı kuran ikili, o zamandan beri mimarlık üretimleriyle, Pritzker Mimarlık Ödülü (2010) ve Japonya Mimari Enstitüsü Ödülü (2006) de dahil birçok ödülün sahibi oldu. SANAA şu anda Avustralya'daki New South Wales Sanat Galerisi'nin bir uzantısı olan Sidney Modern Projesi ve Shenzhen Denizcilik Müzesi için bulut benzeri bir yapı üzerinde çalışıyor. SANAA dışında, mimarlar bireysel işlere de imzasını atıyor. Sejima yakın zamanda dev pencereleri olan bir banliyö treni ve Prada için çok işlevli bir çanta koleksiyonu yarattı. 

1988 yılında başlatılan Praemium Imperiale ödülleri 1989'dan beri Japon İmparatorluk ailesi tarafından veriliyor. Bu yılki ödüllerin diğer kazananları arasında heykel ödülünü alan Çinli sanatçı ve aktivist Ai Weiwei de var. Kazananların her birine 100.000£ eş değeri olan 15 milyon Yen veriliyor. Geçen yıl Avustralyalı mimar Glenn Murcutt, Praemium Imperiale mimarisini kazanmış ve Praemium Imperiale'i kazanan ilk Avustralyalı olmuştu. 

Fotoğraflar: The Japan Art Association/The Sankei Shimbun

sanaa-key-projects-praemium-imperiale-prize_1

Praemium Imperiale ödülleri 1988'de açıldı ve 1989'dan beri Japon İmparatorluk ailesi tarafından veriliyor. Bu yılki ödüllerin kazananları arasında heykel ödülünü alan Çinli sanatçı ve aktivist Ai Weiwei de var.

sanaa-key-projects-praemium-imperiale-prize_2
sanaa-key-projects-praemium-imperiale-prize_3
sanaa-key-projects-praemium-imperiale-prize_4

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}