Haber

Pasiddhi Evi

Rojkind Arquitectos + Agustín Pereyra + Inocente Colectivo tasarımı Pasiddhi evinde, geleneksel konut mimarisi programı, peyzaj mimarisi ya da bir güzergah projesine dönüşüyor. Her şey birden fazla erişime sahip sağlam bir labirent hacminde; sadece tepedeki ışıklıklarla aydınlatılmış gölgeli alanlarda hareket eden merdivenlerde ve sirkülasyon alanlarında gerçekleşiyor.

Meksika Eyaleti, Hacienda de Valle Escondido'da, modern kır tarzı evlerle karakterize bir yerleşim bölgesinde yer alan Casa Pasiddhi, sağlam ve katı hacminin sadece bazı özelliklerini ortaya çıkaran, taş ağırlıklı ve içe dönük bir yapı olarak ortaya çıkıyor.  Dikey ahşap parçalarından oluşan yalın bir kafes, arazinin caddesini neredeyse hiç kesintiye uğratmıyor. Arkasında, yatay ve dikey bağlantıları içeren bir hacim olan nervürlü siyah beton görünüyor. Hacim yükseltilmiş, bahçeyi özgürleştirerek zengin ve vahşi bitki örtüsü arasında evin farklı işlev alanlarını ortaya çıkarıyor. 

Evin merkezinde, avlu manzaralı odaların ve ailenin bir araya geldiği ortak alanların baktığı, akıllıca planlanmış bir bahçe avlusu oluşturulmuştur. İçeri girildiğinde, tğm manzaraları kucaklayan  ve ailenin sosyal aktivitelerinin merkezlendiği evin ana bahçesi keşfediliyor. Sirkülasyon alanlarında hareket eden hacimler duvar oluşturarak, toplantı ve dinlenme alanlarında mahremiyet sağlıyor. Bu hacimler, sirkülasyon alanlarını oluşturma, mahremiyet sağlama ve manzaraları belirleme gibi işlevler de yüklenerek, projenin ana karakterini oluşturuyor. 

Her odaya erişirken, net yüzeyler ve geniş manzaralara sahip parlak camlı alanlar karşımıza çıkıyor.  Dış mekanlarda ise tam tersi oluyor; yükselen ve rüzgar alan hacim tarafından sınırlandırılan, çerçevelenen veya kapsanan alanlar, sizi evin farklı yönlerini keşfetmeye davet eden bir bahçede çoklu deneyimler yaratıyor. Projede sadece üç malzeme kullanılmış: Beton, ahşap ve cam. Beton iki renk ve dokuda sunuluyor: Servis alanlarının duvarları için cilalı kaplamalı gri ve projenin kucaklayıcı hareketini güçlendirmek amacıyla kullanılan zikzak biçimli kaplaması olan beton.

Fotoğraflar: Jaime Navarro

casa-pasiddhi-rojkind-arquitectos-plus-agustin-pereyra-plus-inocente-colectivo_3
casa-pasiddhi-rojkind-arquitectos-plus-agustin-pereyra-plus-inocente-colectivo_6
casa-pasiddhi-rojkind-arquitectos-plus-agustin-pereyra-plus-inocente-colectivo_7
casa-pasiddhi-rojkind-arquitectos-plus-agustin-pereyra-plus-inocente-colectivo_8
casa-pasiddhi-rojkind-arquitectos-plus-agustin-pereyra-plus-inocente-colectivo_12
casa-pasiddhi-rojkind-arquitectos-plus-agustin-pereyra-plus-inocente-colectivo_13
casa-pasiddhi-rojkind-arquitectos-plus-agustin-pereyra-plus-inocente-colectivo_17
casa-pasiddhi-rojkind-arquitectos-plus-agustin-pereyra-plus-inocente-colectivo_18
casa-pasiddhi-rojkind-arquitectos-plus-agustin-pereyra-plus-inocente-colectivo_19

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}