Geometrik algılar üzerine bir sergi

Paradoxonometry

Macar Kültür Merkezi ev sahipliğinde düzenlenecek olan “Paradoxonometry” sergisi, István Orosz’un geometrik algılar üzerine kurguladığı imkansız mimariler, duvarlar ve ahşap nesneler serilerinden son dönem işlerini bir araya getiriyor.

Macar Kültür Merkezi, dünyaca ünlü Macar sanatçı István Orosz’un “Paradoxonometry” isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, 8 Nisan – 28 Mayıs 2021 tarihleri arasında ziyarete açık olacak.

Ressam, grafik tasarımcı, animasyon film yönetmeni ve çok yönlü sanatçı István Orosz’un Paradoxonometry sergisinin başlığı “paradoks” ve “aksonometri” kelimelerinin birleşmesinden ortaya çıkıyor. Grafik tasarımda bir prosedür olan aksonometri, genel bir tanımla, uzayda bulunan noktaları dik açılı koordinat sistemiyle resim düzleminde göstermek için kullanılıyor. Orosz, eserlerinde bu metodu paradoksal ifade biçimiyle görsel bir illüzyona dönüştürüyor. Sanat pratiğinde sıkça başvurduğu aksonometrik, diğer bir tanımla kaçışsız perspektifi, çelişki yaratan bir algıyla eğlenceli kompozisyonlarına aktarıyor. Sanatçı, bu yolla iki boyutlu düzlem üzerinde şaşırtıcı, merak uyandırıcı ve aynı zamanda eğlenceli üç boyutlu bir algı yaratıyor. Sanatçı, kompozisyonlarında ortaya koyduğu optik illüzyonlarıyla görsel algının mutlaklığını ve biçimin yol açtığı yanılgıyı sorguluyor. Ağırlıklı olarak son dönem işlerinin yer aldığı ve ahşap nesneler serisinden kapsamlı bir koleksiyonun sunulduğu serginin küratörlüğünü sanat tarihçisi ve küratör Kemal Orta üstleniyor.

Üniversite yıllarında Ernő Rubik’in öğrencisi olan, çektiği filmlerle ödüller kazanan, aralarında MOMA, Tate ve Victoria & Albert’in de bulunduğu önemli müze ve kurumlarda eserleri yer alan Orosz, 2016’da Batı Macaristan Üniversitesi’nden emekli oldu. Üniversite konseyi tarafından kendisine Profesör Emeritus ünvanı verilen sanatçı çalışmalarına Budapeşte’deki atölyesinde devam ediyor.

Sağlık önlemleri nedeniyle açılış çevrimiçi olarak gerçekleşecek. Merkezi ziyaret edemeyenler için sergi eşzamanlı olarak sanal galeride ziyaret edilebilecek.

 

mindcraftproject_2

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}