Dijitalden fiziksel ortama uzanan

Pangea Digital Garage

Norveçli mimarlık firması Snøhetta, Japon teknoloji şirketi Digital Garage için Tokyo, Shibuya'da ortak çalışma alanı yarattı. Yeni bina kompleksinde, on kat altta yer alan çalışma alanı, yoğun mahalleyle tezat oluşturan sığınak işlevi üstleniyor. Bu alan, dünyadaki diğer Digital Garage ofislerinde yapılması beklenen ortak çalışma alanlarına ilham kaynağı olması için tasarlanmış.

Bu projenin kavramsal başlangıç noktasını, kıtalar ayrılmadan önce bir zamanlar bütün bir kara kütlesi olan süper kıta Pangea oluşturuyor. Adını bu süper kıtadan alan ve dijital göçebeler için butik bir ofis alanı olarak tasarlanan mekan, coğrafi, politik ve ulusal yapıların engel olmadığı bir zamana ve yere gönderme yapıyor.

Digital Garage adından da anlaşıldığı gibi şirketin üretimi dijital olsa da çalışanlar  ve katkıda bulunanlar fiziksel alanda yaşıyor; somut hacimlerle etkileşime giriyorlar. Tanıtım metinlerinde bunu vurgulayan mimarlar bu ortak çalışma alanında dijital çalışmayı etkileşimli fiziksel biçimlerle birleştirmeyi amaçladıklarını belirtiyorlar. Mekan kurgusunda, bir fırça darbesinden ilham alan"süper mobilya", ofis alanının kalbini oluşturmuş. Resepsiyon, amfi tiyatro, telefon kulübeleri, toplantı alanları ve bireysel çalışma alanlarının tüm temel işlevlerini kapsayan ortak çalışma alanında bu kesintisiz mobilya, dokunsallık ve akıcılık metaforlarını gerçeğe dönüştürüyor. Mobilya ayrıca, ortak çalışma alanı ve birbirleriyle günlük etkileşimler yoluyla kullanıcılarını daha büyük bir vizyona da yönlendiriyor.

Masif Japon sedir ağacından yapılan mobilyalar, mekanda büyüleyici bir baharatlı-reçineli doğal koku da bırakıyor. Duvarlar, Fuji Dağı'nın pikselli bir tasviri olarak monte edilmiş, akustik özelliği olan yünlü kumaşla giydirilmiş. İyi bir hava olduğunda, binanın içinden ufukta ikonik Fuji Dağı da görülebiliyor.

Tavanda kavisli çizgiler oluşturmak için bir araya getirilen 534 ayrı ampul ile bir gökyüzü kubbesi, karanlık duvarlara ve zeminlere sıcaklık veriyor. Ampuller, insanların bir araya gelme eğiliminde olduğu yerlerde daha yüksek ve daha odaklanmış çalışma alanlarının bulunduğu yerlerde daha alçak olarak algılanacak şekilde, belirli yüksekliklerde konumlandırılmış.  Ampullere ek olarak mekan genelinde gizli konnektörler de yerleştirilmiş. Tüm mobilyaları birleştiren "süper mobilya"  fikrinden ilham alan Snøhetta, bu fikri Pangea için  tasarladığı logoya da uyarlamış.

Yeni Proje - 2021-10-04T104011.905
Yeni Proje - 2021-11-22T173235.414

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}