Görünmez Villa

Oslo Fiyordu Yakınında

Tarihi bir çiftliğe ek olarak, doğaya saygılı bir şekilde entegre edilmiş  Villa Aa, C.F. Moller Architects mimarlık stüdyosunun imzasını taşıyor. Viking Çağından beri yerleşim olarak varlığını sürdüren Oslo Fiyordu yakınlarında, koruma altındaki bir kırsalda yer alan ev, çiftlikte ailenin yeni kuşağına hizmet eden bir rezidans olarak hem bulunduğu arazinin doğasına hem de ev-ofis kullanım yönetmeliklerine uyum sağlayacak şekilde tasarlanmış.

Mimari Tasarım

Tüm bu kriterlere uyumlu yaratıcı sürecin sonunda, Oslo Fiyordu'nunun sunduğu güzel manzaralara bakan, iş ve aile hayatı için tanımlanmış ofis ve yaşam alanlarına sahip, dışarıdan bakıldığında neredeyse görünmez bir villa ortaya çıkmış. Villanın yerleşim düzeni, resmi ve gayri resmi işlevler arasında bir akış ve bağlantı oluşturuyor; pratiklik ile refahı birleştiriyor. Ana giriş ise binanın kuzeybatı tarafında, otoparktan başlayan araziye gömülü bir patikanın sonunda yer alıyor.


Ofis alanında yer alan formel bir oturma odası, mutfak ve üç ana yatak odası, geniş açıklıklar sayesinde dış mekanlarla iç içe. Batıya bakan ve banyo ve tuvaletlerle aynı eksende yer alan aile oturma odası, doğuya bakan daha küçük bir resepsiyon ve ek misafir odasıyla ikiye katlanan ofis alanıyla sonlanıyor. Bu aks üzerindeki tüm odalarda doğal aydınlatma için çatı pencereleri düşünülmüş.  Villanın tepesindeki yeşil çatı, üst teras görevi görürken; alttaki teras bahçesinde doğu ve batıda iki ayrı havuz barındırıyor. Batıya bakan ve çatılardan inen yağmur sularını toplayan süs havuzuna su bitkileri dikilmiş. Havuzlardaki su, fiyort gibi gökyüzünü ve ışığı yansıtır ve açık denizle  görsel bir bağlantı kuruyor.

Zeminler ve teraslar, merdivenler, basamaklar ve havuzlar için beton tercih edilmiş;kolonlar ve kirişler ise çelikten yapılmış. İç mekanda cilalı ve füme ahşap gibi çeşitli yüzey işlemlerine sahip ahşaplar hakimken, dış ahşap paneller sedir ağaçlarından yapılmış.İçerideki cilalı betondan zemin dış teraslara doğru uzanıyor ve bu da villayı bahçe ve havuz alanına bağlayarak iç ve dış mekan arasındaki sınırları bulanıklaştırıyor.

Fotoğraflar: Ivar Kvaal

Rogers Stirk Harbour

Zeminler ve teraslar, merdivenler, basamaklar ve havuzlar için beton tercih edilmiş; kolonlar ve kirişler ise çelikten yapılmış. İç mekanda cilalı ve füme ahşap gibi çeşitli yüzey işlemlerine sahip ahşaplar hakimken, dış ahşap paneller sedir ağaçlarından yapılmış.

13-villa-aa-photo-by-ivar-kvaal-1
02-villa-aa-photo-by-ivar-kvaal-1
03-villa-aa-photo-by-ivar-kvaal-1
04-villa-aa-photo-by-ivar-kvaal-1
08-villa-aa-photo-by-ivar-kvaal-1
09-villa-aa-photo-by-ivar-kvaal-1
15-villa-aa-photo-by-ivar-kvaal-1

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}