Şanghay'da

MVRDV imzalı Bir "Tarım Vahası"

3XN ve SLA Danimarka'nın batı kıyısında bir liman kenti olan Lemvig'de, uluslararası iklim merkezi olması planlanan Klimatorium projesini tamamladı.

Lingang New Town'da göl kenarında konumlanacak olan 11 katlı yapı, basamaklı yapıyı izleyen ve suya doğru giderek alçalan "teknolojik" bir çatıya sahip. MVRDV kurucu ortaklarından biri olan ve genel merkez binası projesinde LAD ile çalışmak heyecan verici bir deneyim olduğunu söyleyen Jacob van Rijs'e göre ortaya çıkan mimari, şirketin misyonuyla mükemmel bir uyum içinde.

Çatının kuzeyde kalan kısmı geçirgen yapısıyla yağmur akışına izin verip güneş ışığını filtrelerken; güney kısmında güneş panellerini destekliyor. Güneş panelleri ve camdan oluşan; kıvrımlı yapısıyla tüm cepheyi kaplayan çatı, çalışanları sert güneş ışığından korumak için tasarlanmış.  Teraslı ofis binasının 6.000 metrekarelik alanı kapsayan üst katları Lankuaikei Tarım Geliştirme'nin (LAD) genel merkezine; 9.000 metrekarelik alanı kapsayan alt katları ise laboratuvar ve ortak çalışma alanlarına ayrılmış. Birinci ve ikinci katlarda oditoryum ve sergi salonu, zemin katta ise perakende satış mağazaları yer alıyor. Ziyaretçiler ve ofis çalışanları, binanın tepesine ulaşmak için basamaklı teraslar boyunca dolambaçlı bir rota izleyecek.

Sürdürülebilirlik stratejisinin bir parçası olarak MVRDV, yüksek teknoloji ürünü fotovoltaik yüzeylerin yanı sıra kavisli çatıyla doğal gölgeleme gibi düşük teknoloji çözümleri birleştirmeyi amaçlamış. Doğal havalandırmayı kolaylaştırıp binanın enerji gereksinimlerini de azaltan ofis binasının adeta "sürdürülebilir bir makine" gibi tasarlandığını; malzeme seçimi ve yaşam döngüsü analizi yoluyla, eşdeğer bir yapıya kıyasla binanın karbon ayak izinin yüzde 40 daha düşük olduğunu vurgulayan MVRDV, güneş panellerinin LAD genel merkezi işletiminde kullanılan enerjiyi "neredeyse" nötr hale getireceğini söylüyor. 

New Project - 2021-06-03T081259.839

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}