Türkiye’de Sanatın Tarihi dizisinin ilk kitabı:

Müze

Esra Aliçavuşoğlu ve Ayşe H. Köksal'ın derlediği “Türkiye’de Sanatın Tarihi” serisinin ilk kitabı “Müze” Can Yayınları Tellekt Serisi’nden yayınlandı.

Türkiye’de Sanatın Tarihi Dizisi

Kitabın tanıtım metninden: “Türkiye’de sanatın tarihi ve yazımı belirli alanlara odaklanmış, birbiriyle bütünleşmeyen ve konuşmayan alanlara sıkışmıştır. Tartışmaların ve bunlara dayanan çapraz okumaların bulunduğu kapsamlı ve bütünlüklü bir sanat tarihi yazımı önerisi olarak düşünülen Türkiye’de Sanatın Tarihi dizisi, Türkiye’de sanatı şekillendiren ve sanatın kurumsallaşması tartışmasına temel olan konularıyla çok görüşlü bir sanat tarihi yazımına katkıda bulunacaktır.

Dizinin ilk kitabı olan Müze, bu kapsamda sanat müzesine dair teorik ve eleştirel bakış açılarını farklı bağlamlarda tarihsel bir çerçevede tartışıyor. Kitap sadece profesyonellere değil; amatörlere, sanatı yatırım aracı olarak gören ve bilgi sahibi olmak isteyen koleksiyonerlere, sanatın iletişim gücünü keşfetmiş sponsor ve kurumlara, sayısı giderek artan müze ve müze çalışanlarına, özetle çok geniş bir hedef kitleye ulaşmayı amaçlıyor.”

Bunlar da ilginizi çekebilir:

wh_true

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}