Brezilya'nın Porto Alegre kentinde

MIRADOR HOUSE

Brezilyalı mimarlık stüdyosu KS Arquitetos, ağaçların arasından kazıklar üzerine yükselen ve Guaiba Gölü'ne bakan Mirador Evi'ni tamamladı. Stüdyo, arazinin bulunduğu dik yamaca uyum sağlaması için çelik direkler üzerine inşa edilen evin ana konseptini " ağaçların tepesinde yüzen bir ev" olarak tarif ediyor.

Tasarım

Mırador House zemin katında beton bir müzik prova stüdyosunun olduğu ince uzun ev, yükseltilmiş bir podyum ile birbirine bağlanan iki hacimden oluşuyor. Toplamda 850 metrekareyi kapsayan evin caddeye en yakın olan bölümü, bir depo ve garajı, diğeri ise konut sakinlerinin yaşam alanlarını içeriyor. Uzun bir rampa, sokaktan iki kat aşağı, evin ana açık hava toplanma alanı olarak tasarlanan üstü kapalı bir verandaya iniyor. Verandadan hem eve hem de manzaralı bir atriumdan sonra ağaçların arasından Guaíba'ya uzanan gizli bir plaja doğru devam edilebiliyor.

Siyah çelik bir merdiven bu kapalı alandan ikinci hacimde genişlemesine uzanan açık konseptli bir mutfağa, oturma ve yemek odasına götürüyor.

Yaşam Alanından Uzak Yaşamak İsteyenlere Özel...

Yaşam alanından uzakta, evin içine doğru inen rampaya bakan bir ev ofis de kurgulanmış.  Manzarayı kucaklayan tam boy sürme cam kapılar iyi havalarda tümüyle açılabiliyor ve göle bakan pencereler açıkken sessizlik sadece kuş cıvıltılarıyla kesiliyor.

Bu alanda KS Arquitetos, siyah boyalı çelik strüktür ve ahşap zeminleri içeren sade bir palet kullanmış. En üst katta her biri ebeveyn banyolu dört yatak odası var. Bu seviye, garajla aynı yükseklikte olup, eve ikinci bir erişim yolu sağlıyor. Yatak odaları ise en üst katta konumlanmış.

Fotoğraflar: Roberta Gewehra

Rogers Stirk Harbour

Evin altındaki ana açık alanda bulunan başka bir merdiven, kısmen sitenin yamacına inşa edilmiş ve bir müzik stüdyosu olarak kullanılan bir odaya çıkıyor.Bu brüt beton hacim, prova alanı ile ailenin geri kalanı arasında bir miktar ayrım sağlamanın yanı sıra, yapının geri kalanından sıyrılıyor.

casa-miradorks-arquitetosfotografia-roberta-gewehr-5
casa-miradorks-arquitetosfotografia-roberta-gewehr-5
casa-miradorks-arquitetosfotografia-roberta-gewehr-6
imagem-em-destaque

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}