Londra Tasarım Festivali'nde

Medusa Işık Enstalasyonu

Ünlü Japon mimar Sou Fujimoto ve Tin Drum iş birliğiyle yaratılan Medusa enstalasyonu, Victoria & Albert Müzesi'nde izleyicilere doğa ve sanatın karşılıklı ilişkisini inceleyen bir karma gerçeklik deneyimi sunuyor.

Artırılmış gerçekliğin sunduğuna benzer bir deneyim olan karma gerçeklik içeriği üreten Tin Drum, yeni geliştirilen şeffaf görüntüleme cihazları sayesinde geleneksel "düz ekran" medyaya bağlı olmayan daha zengin ve daha derin deneyimler yaratacak enstalasyonları hayata geçiriyor. Bu yıl 18-26 Eylül tarihleri arasında düzenlenen Londra Tasarım Festivali süresince ziyaretçiler tarafından deneyimlenebilecek olan Medusa, insanların hareketine göre değişip gelişiyor ve izleyicileri bu karma deneyimin parçası haline getiriyor. Bireylerin kendi duygusal tepkilerini takip edip deneyime katılmaları ve daha önce sanal gerçeklik ortamında elde edilemeyen yakınlık duygusu geliştirmeleri açısından çığır açıcı bir medya olarak kabul ediliyor.  

Karma gerçekliğin izleyicilerin sanat ve performansla daha derin, daha kişisel bağlantılar geliştirmesine yardımcı olabilecek, kolektif bir deneyime uygun bir ortam olduğunu söyleyen Tin Drum Bilim Şefi ve Medusa projesinin yöneticisi Yoyo Munk bu deneyimin farkını şu sözlerle anlatıyor: "İzleyicinin mekanda bulunması, tepkilerini paylaşması ve gözlemlemesi nedeniyle izleyicinin temsiline, akıcılığına, merakına ve mevcudiyetine izin veriyor. Sanal gerçeklikle aynı failliği ve yakınlığı elde edemezsiniz. Medusa Sou fujimoto'nun özgün vizyonunu ve anlatısını yeni bir ortamda paylaşmasına aracılık ediyor ve böylece izleyicilerin sanat, doğa ve mimariyle tamamen yeni bir şekilde etkileşime girmesine izin veriyor. Hareketleri ve keşifleri gördükleri ve duydukları tarafından yönlendiriliyor ve bu da yapının nasıl hareket edip tepki vereceğini belirliyor. Bu çözülmesi gereken bir bulmaca değil, etraflarındaki dünyayla süregiden ve bu alandaki özel rollerinin ne olduğunu ortaya çıkarmalarına yardımcı olan bir diyalog."

Medusa içinde, aynı anda 50'ye kadar konuk, karma gerçeklik gözlükleriyle Fujimoto'nun tasarladığı deneysel mimari formları keşfedebilecek ve bireyden ziyade izleyici davranışlarına göre kendini değiştiren bu sanal dinamik yapıyı eşzamanlı olarak gözlemleyebilecek.  Kuzey Işıkları'ndan (Aurora borealis) ilhamla, biyolüminesans biliminden yararlanılarak yapılan enstalasyon, adını mitolojik figür Medusa'dan ve denizanası için kullanılan zoolojik terimden alıyor.

Yeni Proje (27)

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}