Awaji Adası'nda Shigeru Ban imzalı

Meditasyon Yeri

Pritzker Ödüllü mimar Shigeru Ban'ın tasarladığı, Japonya'daki Awaji Adası'nda, yemyeşil bir alanda konumlanan Zenbo Seinei adlı ahşap meditasyon yeri tamamlanmak üzere. Çelik kolonlarla yükseltilmiş uzun ve ince biçimli ahşap bir yapı olan inziva mekanının ilkbaharda açılması planlanıyor.

Doğa Severlerin Uğrak Noktası

Japonya'nın Seto İç Denizi'ndeki Awaji Adası'ndaki bir dizi tesisi denetleyen Japon şirketi Pasona Group için tasarlanan yapı, inzivaya çekilip sağlıklı beslenme ve kendine dönme ihtiyacı duyan, kentten kaçıp doğal bir çevreye sığınmak isteyen turistleri hedefliyor. Bu yapı zazen deneyimi için ideal bir mekan olma hedefinde.

Shigeru Ban'ın yaratıcı çizgisini ve ahşap malzemeye olan yenilikçi tavrını yansıtan yapı tamamlandığında 90 metre uzunluğunda ve 7,2 metre genişliğinde olacak. Aynı zamanda bir oturma meditasyonu zazen için açık hava platformu olarak tasarlanmış 100 metre uzunluğunda ahşap bir güverteye sahip olacak. Shigeru Ban Architects, "Awaji Adası'nda cömert bir doğanın içinde, küçük bir arazide zazen yaşayabileceğiniz bir konaklama tesisi planladık" diyor. Pasona Group bu meditasyon yerinin "insanların yaşama ve işe bakış açılarında ve değer yargılarında büyük değişime" yol açan Covid-19 pandemisine yanıt olarak geliştirildiğini; bunun yanı sıra, doğa açısından zengin ortamlarda ve fiziksel ve zihinsel esenliği destekleyen yaşam tarzlarında kişinin kendi memnuniyetini yeniden değerlendirme fırsatlarına artan bir ilgi olduğunu vurguluyor.

Meditasyon alanlarının yanı sıra Zenbo Seinei, konuk konaklama birimleri ve yerel sebzelerden yapılan yemeklerin yanı sıra Budist rahiplerin yediği yiyeceklerin sunulduğu bir restoran da içerecek. Ban, çevredeki 3.000 metrekarelik alanda gelecekte kullanılmak üzere bir açık hava banyosu ve bir dizi ahşap kulübe içeren bir kafe de tasarlıyor.

Pritzker Mimarlık Ödülü

2014'te Pritzker Mimarlık Ödülü'nü kazanan e 2021'de AB'nin Yeni Avrupa Bauhaus'unun elçisi olarak seçilen Shigeru Ban Architects, yakın zamanda Tayvan'daki Tainan Sanat Müzesi binasını ve Japon ormanlarının içinde konumlanan bir butik oteli tamamladı .

Görseller: Pasona Group

Meditation-Dojo-in-the-Air-by-Shigeru-Ban-Architects-00
Meditation-Dojo-in-the-Air-by-Shigeru-Ban-Architects-01
Meditation-Dojo-in-the-Air-by-Shigeru-Ban-Architects-02

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}