Asırlık Japon Evinden Ofise

Maruhiro

Tokyo merkezli mimarlık ve tasarım stüdyosu DDAA Inc, Japonya'nın Nagasaki vilayetinde yer alan 86 yıllık bir evi, küçük ve akıllıca değişimlerle seramik markası Maruhiro için bir ofise dönüştürdü. Edo döneminden beri, 400 yıldan uzun bir süredir porselen çömlek üreten tarihi bir bölge olan Hasami'de konumlanan yeni yapıda, ofisin yanı sıra bir showroom, sanatçı rezidansı ve bir mutfak da yer alıyor.

DDAA Inc. tasarımı alçaltılmış beton zeminli ve uzun cam masalı çalışma alanı, Hiroppa kamusal meydanın ziyaretçilerine yemek hazırlama amacıyla kullanılacak.  Pandemi ışığında bütçeyi korumak ve orijinal evin karakterini korumak için mimarlar, dış cepheye neredeyse hiç dokunmadan  yalnızca iç mekanda birkaç değişiklik yapmış. Binanın giriş yolunun yakınında, stüdyo, geleneksel bir shoji panosu,  kafesli ahşap çerçeve ve yarı saydam kağıt kaplamayı çıkarmış ve bunun yerine alanı bölmek için dairesel bir aynalı panel yerleştirmiş.

Maruhiro'nun ana çalışma odasında, zemini alçaltan mimarlık stüdyosu,  evin bazı taşıyıcı direklerini sabitlemek için kullanılan büyük, sarp kayaları ortaya çıkarmış. Çalışma olmasının getirdiği yoğun sirkülasyon da dikkate alınarak ofis koltuklarının aşınmaya ve yıpranmaya neden olabileceği kaygısıyla orijinal tatami hasır döşeme yerine beton zemin tercih edilmiş.

Daha sonra, kalın beton bloklarla desteklenen odanın ortasına cam yüzeyli bir ortak çalışma masası yerleştirilmiş. Burada da geleneksel Japon mimarisine özgü kağıt kaplama kafes bölücülerden vaz geçilerek alt yarısı camdan yapılmış özel bir shoji ile bu alandan dışarının görebilmesi sağlanmış.  Şu anda sanatçıların ikametgahı olarak hizmet veren salonda, mevcut tatami hasırlar kaldırılarak, lauan kontrplak döşeme tahtaları ile değiştirilmiş ve aynı ahşap odanın duvarlarını kısmen kaplamak için kullanılmış.                                                                                                                                              

Fotoğraflar: Kenta Hasegawa

 

maruhiro 1
Maruhiro-(2)
Maruhiro-(3)
Maruhiro-(5)
Maruhiro-(7)
Maruhiro-(8)

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}