SPAN Architecture'dan

Maine'de Bir İnziva Evi

New Yorklu mimarlık ofisi SPAN Architecture, Maine'de, Çin mimarisine özgü çay evi ve bahçelerin olduğu özel mülkte yaptığı inziva mekanını tamamladı.  Astor Residence adlı ev, Maine'in kayalık sahilinde Western Bay'in denizine bakıyor.

Evin inşa edildiği mülk, çocukken babası ABD ordusunda görev yaparken Çin'e yaptığı seyahatler nedeniyle bu ülkeye merak duymaya başlayan Amerikalı Brooke Astor'a ait. Yaklaşık 200 dönümü kapsayan, gözlerden uzak Western Bay mülkünde Astor, kendisi ve yakınları için bir kaçış mekanı olarak hizmet edecek, Çin mimarisine özgü bir köşk ve çay evi inşa etmiş.

Mülkün yeni sahipleri, çay evini ve köşkünü restore edip yaşayacakları bir eve dönüştürmenin yanı sıra aileleri ve arkadaşları için yeni bir misafirhane inşa etmek istemiş. SPAN Architecture'dan Karen Stonely ve Peter Pelsinski, dolambaçlı bahçesiyle Mimar Robert Patterson'ın eseri olan evi titizlikle restore ederek modernize etmiş.  SPAN projesinde ana konutu, yeni konuk evi ve -şimdi Pool Pavillion (Havuz Köşkü) ve Tea House (Çay Evi) olarak adlandırılan-  Çin'in kırsal mimarisine özgü tarihi yapıları bütünleştirmiş. Eğik çatıları olan yeni yapılar, evsahiplerinin ana yaşam alanlarına ek olarak körfez manzarasına bakan, korunaklı sosyalleşme ve toplanma alanı yaratıyor.

Önce kıyının biraz daha gerisinde biraz daha gözden ırak olan konuk evini inşa eden SPAN Architecture, daha sonra ana rezidansa uygulanacak belirli tasarım fikirlerini burada deneme  imkanı bulmuş. Bir taraftan dışa açılan, kısmen de peyzajla bütünleşen ana rezidansın en alt katı, beş yatak odasından oluşuyor. Evin tüm ortak alanları ve ev sahibinin yatak odasını da kapsayan üst katlar bu kaide üzerinde yükseliyor. Peyzajın sürekli değişen manzarası evin içinde gezinenlere sürpriz, zevk ve keşif duygusu sunarken; mutfağı tamamen başka bir yöne bakan planda, iki kat yüksekliğinde yaşam alanı hakkında bir ipucu veren dar bir giriş de yaratılmış. Evin en üst katında yer alan ebeveyn yatak odası, dış mekandaki diğer yapıları gören bir terasla çepeçevre sarılmış. Üç tarafında, yerden tavana cam olan bu hacim, bulunduğu arazinin yemyeşil doğal çevresini tümüyle kucaklayan bir manzaraya sahip.

SPAN Architecture'ın kullandığı malzeme paleti, yerel malzemelerin yanı sıra çay evi ve köşkün orijinal mimarı üzerine araştırmalara dayanıyor. İç mekanlarda yerel sedir, Douglas köknarı ve daha önceki binada kullanılan taşın çıktığı ocaktan alınan benzer taş uygulanmış. Eklektik mobilyaların seçilmiş olması da iç mekan tasarımını tamamlıyor. Modern heykellerle tezat oluşturan antika ve vintage parçalardan oluşan mobilyalar, eski ve yeninin uyumlu bir şekilde bir arada var olabileceğini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Maine'de Bir İnziva Evi Fotoğrafları: Rob Karosi

Yeni Proje (27)
Yeni Proje (55)

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}