Venedik Mimarlık Bienali'nin küratörü

Lesley Lokko

14 Aralık Salı günü toplanan Venedik Bienali Yönetim Kurulu, Başkan Roberto Cicutto’nun tavsiyesi üzerine, 2023’te düzenlenecek 18. Uluslararası Mimarlık Sergisi’nin küratörlüğünü yapmak üzere Lesley Lokko'yu Mimarlık Direktörü olarak atadı. Sergi, 20 Mayıs-26 Kasım 2023 tarih aralığında gerçekleştirilecek.

Gana ve İskoçya kökenli mimar, akademisyen,eğitimci ve yazar Lesley Lokko,

Gana'nın Akra kentinde 2020 yılında mimarlık ve kamu etkinlikleri platformu olarak kurulan Afrika Vadeli İşlemler Enstitüsü'nün kurucusu ve yöneticisi. İngiltere'de, ABD'de, Avrupa'da, Avustralya'da ve Afrika'da mimari eğitime katkılarından dolayı RIBA Annie Spink Eğitimde Mükemmellik Ödülü (2020) ve AR Ada Louise Huxtable Mimarlığa Katkı Ödülü (2021) gibi çok sayıda ödülün sahibi olan Lokko, geçtiğimiz otuz yıl boyunca hem mimari hem de edebiyat alanındaki çalışmalarında 'ırk', kültür ve mekan arasındaki ilişkiyi inceledi.

2004 yılında ilk romanı Sundowners'ın  (Orion) yayınlanmasıyla mimarlıktan kurguya geçiş yaparak yeni romanlar yazmaya başladı. White Papers, Black Marks: Race, Space and Architecture  (Minneapolis, University of Minnesota Press 2000) kitabının da yazarı olan Lesley Lokko, halen LSE Cities, UN Habitat ve UCL Institute for Innovation and Public Purpose tarafından ortaklaşa kurulan Kentsel Girişimler Konseyi'nin kurucu üyeliğini yürütüyor. Lokko, geçtiğimiz aylarda düzenlenen Venedik Bienali 17. Uluslararası Mimarlık Sergisi’nin de jüri üyesiydi.

lokko

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}