Marangozluk ve teknolojiyi buluşturan

Kusugibashi Köprüsü

Dünyaca ünlü mimarlık stüdyosu Kengo Kuma & Associates, Iwakuni'deki Shuto Kasabası'nın Osogoe bölgesinde 2018'de Batı Japonya selinde yıkılan bir köprüyü yeniden inşa etti. “Kusugibashi” olarak adlandırılan ahşap köprü, marangozluk uzmanlığını modern hesaplama yöntemlerinin kullanıldığı tasarım teknolojisiyle buluşturuyor.

Kengo Kuma'nın projesinin sonucunda, yerel topluluklar için yeni bir sembol olmaya hizmet eden ve ilginç ayrıntıları olan bir yapı ortaya çıkmış. Köprünün her iki tarafında, inşaat maliyetinin ahşap kısmını bağış yoluyla karşılayan, benzersiz sake üretimi ile tanınan Asahi-Shuzo markasının üretimi Japon sakesi Dassai’nin fabrikası ve mağazası bulunuyor.

Tekrarlayan afet riski göz önünde bulundurularak bir betonarme strüktür, kare kesitli selvi korkuluklarla birleştirilmiş. Selvilerin dizilimi, çevredeki sıradağları yansıtan yumuşak bir eğri oluşturuyor. Japon ahşap yapılarında en çok kullanılan kare kesitli birimler kullanılarak insan ölçeğinde nostaljik bir köprü yaratılmış. 

Fotoğraflar: Katsumasa Tanak

kusugibashi-bridge-kengo-kuma-and-associates_2
kusugibashi-bridge-kengo-kuma-and-associates_5
kusugibashi-bridge-kengo-kuma-and-associates_9
kusugibashi-bridge-kengo-kuma-and-associates_11
kusugibashi-bridge-kengo-kuma-and-associates_12
kusugibashi-bridge-kengo-kuma-and-associates_13

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}