Bjarke Ingels'den

Kentsel Moda Köyü Fuse Valley

BIG (BJarke Ingels Group), Portekizli gayrimenkul geliştirici Castro Group ile iş birliği yaparak lüks moda sektörünün teknoloji platformu Farfetch için biyofilik özellikleri olan kentsel bir moda köyü tasarladı. Porto'nun kuzey bölgesinde, Leça Nehri'ne bakan yamaçlarda yer alan Fuse Valley içinde yer alan birbiriyle bağlantılı 12 bina Farfetch'in genel merkezi olarak işlev görecek.

BIG tasarımı "kentsel moda köyünde" 24 binanın yer alması; genel merkez yapılarına ek binaların diğer teknoloji şirketlerine, girişimlere ve hizmetlere ayrılması planlanıyor. 178.000 metrekarelik alanı kapsayan Fuse Valley, peyzajlı parklar, avlular, bahçeler ve plazaların bir dama tahtası gibi düzenlendiği kentsel bir dokuya sahip. Ofis binalarının dış duvarları da benzer şekilde eğimli. Yamacın birer uzantısına dönüşen eğimli yeşil çatıları olan yapılar, kamusal yolları genişletmek ve yürüyüş yolları üzerinde gölgelikler oluşturmak için zemin seviyesinde geriye doğru çekilmiş.

Bir topluluk köyü olarak tasarlanan Fuse Valley'de, organizasyonun çeşitli unsurlarını oluşturan tekil binalar fiziksel olarak birleştirilmiş. Kentsel dokunun parçası olarak doğuya giden ana yol ve batıda Leç nehrini birleştiren kamusal teraslar üzerinde duran yapılar, insan ölçeğinde deneyim yaratmak ve mekansal olarak çeşitlendirilmiş bitişik çalışma ortamları oluşturmak için birbiriyle bağlantılı bir kurgu içinde düzenlenmiş. Projede patikalar, yapı kompleksine gelen ziyaretçileri ve çalışanları açık hava amfi tiyatrolarına ve çatı bahçelerine yönlendiriyor ve onlar için sirkülasyonu kolaylaştıran esnek bir yön bulma sistemi yaratıyor. Binaların çatılarının eğimli olmasıyla kazanılan ve üç kata ulaşan hacimde, görsel ve fiziksel bağlantıların asma katlarla sağlandığı atölye benzeri çatı katları düşünülmüş.

Farfetch'in genel merkezinin bir dizi farklı işleve uyacak şekilde tasarlanmış ofislerle Fuse Valley'in arazisinin yarısını kapsaması planlanıyor. Genel merkezin yanı sıra, doğuda nehre bakan tarafında oluşturulan "kentsel sokak" bir oditoryum, bir kantin ve sağlıklı yaşam tesislerine ev sahipliği yapacak.

"Farfetch'in Fuse Valley'deki gelecekteki evi, bir ofis kompleksi değil; her küratörü, yaratıcıyı, müşteriyi ve iş birliği yapılan şirketleri şehrin en yenilikçi mahallesinde bir araya getiren canlı bir kentsel topluluk olacak" diyen BIG'in kurucusu Bjarke Ingels, Fuse Valley'in doğal bir köy gibi organik olarak büyüyüp genişlemeye izin veren bir kentsel dokusu olduğunu söylüyor. 2023'ün başlarında Fuse Valley'in temelinin atılması, 2025'te tamamlanarak açılışının yapılması planlanıyor.

Fotoğraflar, BIG izniyle

Yeni Proje (27)

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}