Olimpiyat Meşalesinde Nendo İmzası

International Awards for Excellence açıklandı

Tokyo 2020 Olimpiyatlarının açılış töreninde odak noktasında yer alan" yeşil hidrojen" yakıtlı olimpiyat meşalesi, Japon tasarım stüdyosu Nendo tarafından tasarlandı.

"Hükümetlerin, müşterilerin ve toplumun mimarların becerilerine ve iç görülerine ihtiyaç duyduğu bu hızla değişen dünyada, mimarlıkta mükemmelliği düşünmek son derece önemli" diyen RIBA Başkanı Alan Jones, RIBA International Awards for Excellence 2021 (Uluslarası Mükemmellik Ödülü) ödüllerinin küresel ölçekte iyi düşünülmüş, iyi tasarlanmış ve iyi performans gösteren mimarlığın yaşamları ve toplulukları iyileştirme konusunda büyük bir potansiyeli olduğunu vurguladı.

"Dünya çapındaki en önemli ve ilham verici projeleri" tanımayı amaçlayan RIBA Ödülü İki yılda bir veriliyor ama pandemi nedeniyle 2020'de normal süreç gerçekleştirilememiş, aday projelerin bizzat ziyaret edilmesi gerektiği için bu yıla ertelenmişti.

RIBA International Awards for Excellence2021 listesinde  yer alan projeler arasında David Chipperfield Architects'in Seul'de gerçekleştirdiği  küp biçimli ofis binası ve Berlin'deki James Simon Galerie  projeleri; Kopenhag'dan Lille Langebro'nun yaya ve bisiklet köprüsü gibi altyapı projesi, Herzog & de Meuron ve Purcell işbirliğiyle gerçekleştirilen Hong Kong'da Tai Kwun Sanat Merkezi, tuğla üreticisi Kohan Ceram için Hooba Tasarım Grubu'nun tasarladığı Tahran Ofis Binası, Aleph Zero ve Rosenbaum'un Brezilya yağmur ormanlarında yaptığı Çocuk Köyü ve Grafton Architects imzalı  Peru'daki Universidad de Ingeniería y Tecnología (UTEC) gibi projeler yer alıyor

RIBA International Awards for Excellence 2021 için dört projeden oluşan kısa liste Eylül ayında açıklanacak. RIBA International Emerging Architect Prize (Uluslararası Yükselen Mimar Ödülü) sahibi ise Fransız mimar Odile Decq liderliğindeki bir jüri tarafından seçilecek ve Kasım ayında açıklanacak. Uzun liste RIBA sitesinden incelenebilir.

https://www.architecture.com/awards-and-competitions-landing-page/awards/riba-international-awards

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}