Dünya gibi yuvarlak sanat merkezi

Il Teatro at Aljada

Japon mimar Tadao Ando, ​Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki Sharjah'da karma kullanımlı Aljada gelişme bölgesi master planının parçası olarak bir sanat merkezi tasarladı. Batık bir su havuzuna bakan silindirik formda gösteri sanatları merkezi, mimarın imza stiline uygun beton malzemeden yapılacak .

24.155 metrekarelik alanı kapsayan Il Teatro at Aljada; 2.000 kişilik bir oditoryum, bir butik restoran ve bir galeri alanıyla, tiyatro, opera, dans, sanat sergileri, festivaller ve filmler gibi gösterilere ev sahipliği yapacak. Alt katı kısmen yerin altında, iki kata yayılacak şekilde tasarlanan silindirik binanın aynı tasarım çizgisine sahip ondan daha küçük bir ek binasıyla birlikte disk biçiminde bir çatıyla örtülecek.

Batık Su Havuzu

Batık su havuzuna bakan büyük kemerli açıklık, ziyaretçilerin su havuzlarının üzerinden geçen beton yürüyüş yolları üzerinden sanat merkezine girmelerine olanak tanıyacak. Il Teatro at Aljada'nın kültür ve sanata verdiği önemle nesiller arası kalıcı bir etki bırakacağını söyleyen Ando, "Binanın merkez yapısını Dünya gibi yuvarlak olacak şekilde tasarladığını çünkü içinde sadece yerel halkın değil dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerin de ilgisini çekecek yeni bir dünya yaratmak istediğini" söylüyor. 2027 yılında tamamlanması planlanan bina, Aljada'nın bir parçası olarak inşa edilen Naseej bölgesinin ana erişim yolu üzerinde yer alacak. Her iki tarafı parklarla ve yeşil alanlarla çevrili olacak.

Tadao'nun vizyonu

Il Teatro at Aljada'nın Sharjah ve daha geniş anlamda BAE için etkileyici yeni bir cazibe merkezini temsil ettiğini söyleyen Arada'nın başkan yardımcısı Prens Halid bin Alwaleed, zaten iyi bilindiği gibi Sharjah'ın müzeler, galeriler, eğlence mekanları ve diğer kültürel alanlar listesine önemli ölçüde katkıda bulunduğunu söylüyor ve ekliyor: "Ziyaretçilerini büyüleyen ve meşgul eden olağanüstü kamusal alanlar tasarlama konusunda uzun bir geçmişe sahip olan Tadao Ando ile çalışmaktan son derece gurur duyuyoruz ve vizyonunu hayata geçirmek için onunla çalışmayı dört gözle bekliyoruz." 

Geniş bir yelpazede birçok gösteriye ev sahipliği yapacak olan sanat kompleksinin bulunduğu Naseej'in master planı, bir otel ve markalı bir apartman kompleksi de dahil olmak üzere toplam 19 binadan oluşuyor. Daha geniş ölçekte olan Aljada projesi, Sharjah havaalanına yakın bir yerde konumlanacak ve aynı zamanda Zaha Hadid Architects'in hazırladığı bir kültür merkezine de sahip olacak.

 Il Teatro at Aljada Ando'nun Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki ikinci tasarımı olacak. Mimar ayrıca Arada için Palm Jumeirah'daki Armani Beach Residences için bir başka proje daha tasarladı. 

Görseller: Arada

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Studio Frantzén

Fındık Ağacı

tadao-andro-il-teatro-at-aljada-sharjah_dezeen_2364_col_1

Geniş bir yelpazede birçok gösteriye ev sahipliği yapacak olan sanat kompleksinin bulunduğu Naseej'in master planı, bir otel ve markalı bir apartman kompleksi de dahil olmak üzere toplam 19 binadan oluşuyor.

tadao-andro-il-teatro-at-aljada-sharjah_dezeen_2364_col_2

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}