Yeniden dönüştürülen

İkonik Buchli Evi

Modüler mobilya üreten USM firmasının sahibi Paul Schärer'in 1969'da tasarladığı devrim niteliğindeki modüler yapı, artık kurumsal ziyaretçilere yönelik bir misafir evi olarak yeni bir yaşam alanı sunuyor. 

USM'nin İsviçre Münsingen'deki fabrikasının yukarısında, bir yamacın tepesinde ağaçlar arasında açık cephesi ve çelik modüler yapısıyla dikkat çeken Schärer aile evi, arkasında Alplerin yükseldiği Aare Nehri havzasının kesintisiz manzarasına bakıyor. Orijinal yapısına sadık kalınarak yenilenen bina, İsviçreli Mimar Fritz Haller'in mirasını ve Paul Schärer ile olan ortaklığını yaşatmaya devam ediyor.

1969 yılında USM Haller MINI çelik yapı sistemi kullanılarak inşa edilen Buchli (adını bulunduğu alandan alıyor) zamanının radikal yapılarından biriydi. Modüler mobilya sisteminin arkasındaki vizyonun sahibi Haller'in tasarladığı ev, yeni bir 'sistemle yaşama' biçiminin prototipini sunuyordu. Modülerliğine ve yeniden yapılandırılma kapasitesine rağmen, bu modüler yapım tekniği yalnızca üç binada daha kullanılmış; daha sonra USM yalnızca mobilyalara odaklanmaya devam etmişti.

Modüler tasarım klasiği

Artık bir tasarım klasiği olarak kabul edilen ve New York Modern Sanat Müzesi'nin kalıcı koleksiyonunda yer alan USM modüler mobilyasının yaratıcısı Haller, 1963'te Münsingen şirketinin genel merkezini de inşa etti. 1965'te ofis  pavilyonunu inşa ettikten sonra, daha önce yaşanan savaş sonrası dönemin toplumsal normlarını ve yaşam biçimlerini değiştirmeyi amaçlayan bir yaklaşımla ailenin özel konutunu da tasarlamıştı. Camlı modüler bileşenleri ve açık planlı yaşam ve uyku düzenlemeleri o dönem için alışılmadık kabul edilmiş, ancak cesur estetiğine hayran olan küresel bir izleyicinin dikkatini çekmişti. 

Sonsuz modülerlik

Üç kata yayılan iç mekan, minimalist bir estetikle şekilleniyor. Açık plan oturma, yemek ve mutfak alanı yüzen bir şöminenin etrafında toplanıyor ve 360 ​​derecelik manzara merkezde yer alıyor. Açılacak hiçbir pencere olmadığından, cam kapılar mülkün arka ve ön kısmındaki balkonlara erişime olanak sağlıyor. Merkezi bir depolama duvarının arkasına saklanan yatak odası ve banyo arasında bir duvar yok ancak USM'nin markalaşmış renkleriyle boyanmış iç kapıları sayesinde tamamen kapatılabiliyor.

USM mobilyalarının neredeyse sonsuz modülerliği; yüksek, uzun ömürlü kalitesiyle birleşen zamansız tasarım, onu tüm kısa vadeli tasarım trendlerine karşı dayanıklı kılıyor. Şirketin arkasında yaklaşık 150 yıllık inovasyon geçmişi bulunan Buchli, USM'nin öncü dehasını gösteren örneklerden yalnızca biri. Evin içinde görülebilen ve sistemin bugün hala merkezde olduğu tek bir bilyeli mafsal etrafında şekillenen mobilyalar, Haller'in çağlara yayılan bir tasarım yaratma mirasının bir uzantısı.

İkonik mobilyalar

Tasarım ikonları olan Le Corbusier ve Mies van der Rohe'nin mobilyalarının yanına yerleştirilen Buchli, avangart tasarımın bir vitrini gibi işlev görüyor. Tasarım dünyasının büyük saygı duyduğu, çok sevilen mobilya sisteminin büyük ölçekli bir versiyonuna benzeyen bu ikonik ev, modern mimari ve tasarım belleğinin gelecek nesillere aktarılması açısından da özel bir konuma sahip. 

Fotoğraflar: Maris Mezuli

Bunlar da ilginizi çekebilir:

 

USM_0019399-2048x1363

USM mobilyalarının neredeyse sonsuz modülerliği ve uzun ömürlü kalitesi, onu tüm kısa vadeli tasarım trendlerine karşı dayanıklı kılıyor.

USM_0019302-2048x1365
USM_0019292-1365x2048
USM_0019285-2048x1365
USM_0019283-2048x1363

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}