Dortre Mandrup'tan

İklim Araştırma Merkezi

Grönland'ın batı kıyısında, kayalık sahilinde konumlanan iklim araştırma ve ziyaretçi merkezi Ilulissat Icefjord Center'ın ilk fotoğrafları yayınlandı. Kuzey Kutup Dairesi'nin 250 kilometre kuzeyinde bulunan merkez, bu bölgedeki iklim değişikliğinin etkisini araştıran bir araştırma, eğitim ve sergi merkezi olarak işlev görecek.

Danimarkalı mimar Dorte Mandrup liderliğindeki mimarlık stüdyosunun tasarımı, çatısı aynı zamanda seyir platformu olan bükülmüş üçgen bir strüktürden oluşuyor. Ziyaretçilere manzarayla bütünleştiği duygusu veren açık ve hafif bir hacim amaçlanmış. Dramatik manzaranın içinde bir kaçış noktası sunan Icefjord Center, Kuzey Kutbu'nun insansız vahşi doğasının sonsuzluk hissini, karanlık ve ışık arasındaki geçişi, gece güneşini ve kuzey ışıklarının gökyüzünde yarattığı görsel oyunların deneyimlendiği bir buluşma noktası olması hedefleniyor.

Mandrup ve ekibi, işleviyle tutarlı olarak çevreye minimum etki yapacak şekilde tasarladığı yapıda, karbon ayak izi yüksek bir malzeme olan beton ihtiyacını azaltacak çelik bir strüktür tercih etmiş.  Hafif çelik kirişler, binayı kaya temele etkili bir şekilde sabitleyerek zeminden de hafifçe yükseltilmesine olanak tanıyor. Bu, binanın altında kalan alanın da bitkiler ve vahşi yaşam için bir yaşam alanı olmaya devam edebileceği anlamına geliyor.

Ziyaretçiler, Kangia Icefjord buzdağlarını yüksekten görebilmek için çatıya erişme olanağına sahip. Peyzaj boyunca uzanan binanın ana formu, kademeli olarak kıvrılan ve dönen bir dizi çelik kafes kirişten oluşuyor. Bu, çatıda kar birikmesini önlemeye yardımcı olan Mandrup'un formunu "manzara boyunca kar baykuşu uçuşuna" benzettiği sıra dışı bükülmüş hacmi de yaratıyor. Her iki ucunda korunaklı teraslar olan çatıda, Kangia Icefjord'un buzdağlarının manzarasını sunan yükseltilmiş seyir platformu, yerel yürüyüş rotaları için de ideal bir bitiş noktası olacak. Cam yüzeylerle bölüntülü iç mekanlar da ziyaretçilerin Grönland'ın dramatik ışığını baştan sona deneyimlemelerine izin veriyor.

Mimarlık stüdyosu, Ilulissat Icefjord Center tasarımını ilk kez 2016 yılında açıklamış ve 2018'de Venedik Mimarlık Bienali'nde sunmuş. Proje, Danimarkalı yardım vakfı Realdania'nın desteğiyle yerel ve ulusal hükümet tarafından finanse edilmiş. Dorte Mandrup Arkitekter daha önce her ikisi de Danimarka'da bulunan sazdan Wadden Sea Center ve Ama'r Children's Culture House'u ve ayrıca Norveç'in kuzey kıyısı için bir balina izleme merkezi tasarlamıştı. Ilulissat Icefjord Center ise Grönland'daki ilk projesi.

Fotoğraflar: Adam Mørk

Yeni Proje (27)
Yeni Proje (55)

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}