Doğayı simule eden medya sanat eserleri gibi farklı ölçek ve kategorilerde 20 proje ödüle değer bulundu

IF Design Award 2021

Mimarlık ve iç mimarlık pratiği, var olan mekanı alıp tarihi, çevresi ve kültürü ile birlikte yeniden yorumlamayı da kapsıyor. Bir yerin "özünü" yakalayıp oraya yeni bir yaşam vermeyi başaran 20 proje, iF Design Award 2021'in sahibi oldu.

Geçmişten ilham alarak onu ileriye dönük sanat ve kültür yapısı olarak yeniden yorumlayan enstalasyon ve mekan tasarımlarının seçildiği IF Design Award'da ödüllü projeler, sanatsal anlatım için mimarlık ve iç mimarlık dilinin de sınırsızca kullanılabileceğinin örneklerini sergiliyor. Işık oyunları yaratan enstalasyonlar, ışığın etkileyici gücüyle yaratılan kültürel peyzajlar, dinsel sembollerin mimari unsurlara dönüştüğü bir kilise, doğayı simule eden medya sanat eserleri gibi farklı ölçek ve kategorilerde 20 proje ödüle değer bulundu.

Ödül kazananlardan biri olan Prism, gündüzleri görünmeyen ancak geceleri, işaret, ışık ve prizmalarla Sarushima Adası'nı canlandıran bir sanat enstalasyonu. Japonya'nın Tokyo Körfezi'ndeki adada düzenlenen Sense Island sanat etkinliğinde Hakuten Corporation tarafından hayata geçirildi.

Gyeonggi Kültür Vakfı ve Hwaseong City için SABUN Design Studio'nun gerçekleştirdiği Osol pavyonu da IF Gold Award'ın kazananı oldu. Pavyon, Güney Kore'nin batı kıyısında, yüz yılı aşkın süredir, gelgitlerle birlikte 1000'den fazla çam ağacının büyüdüğü kumsala yerleştirilmiş. Deniz üzerindeki ışık yansımalarından ilham alan OSOL, çevredeki renkleri yansıtıyor ve ziyaretçilere insan ve doğa ilişkisine dair yepyeni bir perspektif öneriyor.

Porto şehrinin merkezinde yer alan Joaquim Portela Arquitetos tasarımı Senior Unıversity IF Design Award 2021 kazanan bir diğer proje. Bir sokakla bölünmüş, 25 metrelik kot farkı olan engebeli arazide yer alan, öğrenci yurtlarının da olduğu üniversite kentin yeni yeşil alanının uzantısı olarak düşünülmüş. Şehir ve yeni parkı birbirine bağlayan binalarla bu seviye farklılığının çözüldüğü proje, engellilere de meydan geçişlerinde hareket kolaylığı ve akışkanlık sağlıyor.

SCD Architecture Design tasarımı Light Gallery de hem emlak satışları hem de kamu ticareti için çok işlevli bir merkez olarak kurgulanmış. Restoran, fırın, çiçekçi, kahve dükkanı, çocuk aktivite merkezi, fitness stüdyosu ve mini sinema içeren bu galeride güneşin ve dağ manzarasının da keyfini çıkarılabiliyor. Koridorda ve merdivenlerde yürürken bile dağa tırmanma deneyimin yaşatılmasının amaçlandığı Light Gallery, parlak mimari diliyle IF Design Award 2021'e değer bulunan projelerden biri oldu.

Wave, 80 m genişliğinde ve 20 m yüksekliğinde L şeklindeki bir LED ekrandan sürekli olarak akan gerçekçi bir dalgayı ifade eden kamusal medya sanatı enstalasyonu. Aslında reklam amaçlı kullanılan geniş LED ekran, D'strict Holdings ve CJ Powercast iş birliğiyle kamusal sanat alanına dönüştürülmüş. Covid-19'dan yorulan insanlara medya sanatı aracılığıyla rahatlatıcı görüntüler sunmayı hedefleyen tasarımcılar, bu ödüllü projelerinde, kentin ortasında hızla alçalıp yükselen bir dalganın üç boyutlu görüntüsünü canlandırmayı seçmişler.

Bir yerin gerçek ruhunu yakalamak ve onu sanatsal bir tasarıma dönüştürmek iF Design Award değerlendirme kriterlerinden biri. The Roof Top Orchestra – a Garden to Play Sound, bu kuralın Tokyo'nun normalde kullanılmayan çatıları için geçerli olduğunu kanıtlıyor. Hongje Yuyeon'un "Seul Müzedir" projesinin bir parçası olan proje, sanatsal yeraltı alanını halka erişilebilir hale getiriyor. Tüm bu mimari fikirlerin ortak noktası, çevreleriyle etkileşim içinde olan insanların ihtiyaçlarına bütüncül bakış açılarıdır.

 

Yeni Proje (27)
Yeni Proje (24)

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}