Venedik'te Tek Kubbeli Sera Sergisi

Greenhouse Tropicalia

Zuecca Projects, Venedik Bienali'nin 17. Uluslararası Mimarlık Sergisi'nde, bienalin "Beraber Nasıl Yaşayacağız" sorusunun bilim yoluyla nasıl yanıtlanabileceğini gösteren dünyanın en büyük serası ile ilgili bir sergi düzenliyor.

Alessandro Possati küratörlüğünde, Coldefy mimarlık firmasından Thomas Coldefoy işbirliğiyle tasarlanan Tropicalia- Mimarlık, Malzemeler, Yenilikçi Sistemler sergisi gezegendeki en büyük tek kubbeli serayla ilgili bilgilendirici detaylar içeriyor.

Tropicalia Serası

Bienal boyunca, 22 Mayıs - 21 Kasım 2021 tarihleri arasında Squero Castello'da ziyaretçilere açık kalacak olan Tropicalia sergisi, seranın  gelişmiş mimari ve mühendislik özelliklerinin yanı sıra benzersiz sürdürülebilir iklimlendirme mühendisliği konusunda bilgilendiriyor. Tropicalia serası tamamlandığında, muhteşem bir doğa barındıran bu doğal baloncuğun cam örtüsünün altında içinde ziyaretçileri, birbirinden çarpıcı renklerde kelebekler ve çiçekten çiçeğe uçan sinek kuşlarının olduğu tropikal bir atmosfer karşılayacak. Heyecan verici, pastoral ve hepsinden önemlisi gerçek bir gösteri sergileyecek olan dünyanın bu en büyük serası, ziyaretçilere etkileyici bir deneyim sunmayı hedefliyor.

Diğer heybetli büyük yapıların aksine, Tropicalia serasının amacı çevredeki peyzajda bir çatlak oluşturmak değil, onunla bütünleşmek ve birleşmek. Dahası, kubbe, çift kubbeli dış kabuğuyla optimum ısı yalıtımı elde etmek ve enerjinin kendi kendine yeterliliğini sağlamak dahil, iklim koşullarına  verimli bir şekilde yanıt verecek şekilde tasarlanmış.

Architizer A+ ve Public Choice Ödüllerini Kazandı.

2024 yılında  Côte d'Opale'de (Fransa) inşa edilmesi planlanan seranın mimari modelleri, çizimler, eskizler, videolar ve çeşitli çalışma ve sunum materyalleri ile görselleştirilen sergi, çevreyle ilgili eğitici mesajlar iletiyor. Coldefy'in geliştirdiği yenilkçi mühendislik ve mimari sistemleri; sürdürülebilir çözüm ve  malzemeleriyle 2018 Architizer A+ ve Public Choice ödüllerini kazanan Tropicalia serası, Bienal'in ana tema olarak belirlediği, "Beraber Nasıl Yaşayacağız?" sorusunun bilim yoluyla nasıl yanıtlanabileceğini gösteriyor. Sergi süresince mekan, Tropicalia'nın ortaya çıkardığı temaları ve zorlukları araştırmak ve tartışmak için mimarlık dünyasının önde gelen isimlerinin katıldığı konferanslara da ev sahipliği yapacak.

New Project - 2021-06-03T081259.839
New Project - 2021-06-03T081312.798

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}