Vilnius tren istasyonuna ZHA tasarımı köprü:

Green Connect

Zaha Hadid Architects, Green Connect yenileme projesinin parçası olarak Litvanya'daki Vilnius tren istasyonu için kavisli ahşap çatısı olan, 46 metre genişliğinde bir köprü tasarladı. İstasyonu ve bitişiğindeki meydanı modernize etmek için yürütülen Green Connect projesi, şehrin tümü için iyileştirilmiş kamusal alanlar ve bağlantılar öneriyor.  

Yeniden tasarlanan istasyon, Ülemiste terminalini yine ZHA'nin geliştirmekte olduğu, Estonya Tallinn'deki Rail Baltica yüksek hızlı demiryolu ağının bir parçası olacak. Yolcu deneyimi düşünülerek tasarlanmış, geleceğe hazır bir ulaşım merkezi olarak planlanan Green Connect, bu bölgeyi yalnızca ulaşım merkezini kullananlar için değil, Vilnius şehri ve yerel halk için de bir çekim noktasına dönüştürüyor.

Lietuvos Geležinkeliai, LTG Infra ve Vilnius City Belediyesi'nin revizyon için düzenlediği uluslararası mimarlık yarışmasının kazanan projesi olan Green Connect projesinin odak noktasını oluşturan 46 metre genişliğinde ve zemin seviyesinden 10 metre yükseklikte olan köprü, mevcut demiryolu rayları ve platformları boyunca 150 metreye yayılacak. İstasyonun iki tarafında kalan kentsel parçalar arasındaki bağlantıları geliştirmeye yardımcı olmayı amaçlayan köprü, Vilnius'un sürdürülebilirlik gündemini destekleyen yürüyüş ve bisiklet yollarını da içerecek.

İstasyonun mevcut neoklasik mimarisini de yansıtan çatının akışkan formu, hafifliği, yangına dayanıklılığı ve düşük karbon ayak izine sahip oluşu nedeniyle lamine ahşap bir yapı ile elde edilecek. Köprü, doğal ışıktan olabildiğince yararlanmak ve yolcuların sirkülasyonunu kolaylaştırmak amacıyla, demiryolu hattını izleyen lineer bir ışıklık ve camlı cephelerle tamamlanacak.

Green Connect projesinin bir parçası olarak istasyonun bitişiğinde yer alan Stoties Meydanı iyileştirilerek buraya yeni bir otobüs terminali yapılacak. Köprüye benzer şekilde, otogarın da kavisli lamine ahşap bir çatıyla örtülmesi planlanıyor. Bu çatı, katlanır oturma yerleri olan basamaklarla erişilebilen bir terasa sahip olacak. Ayrıca meydandaki otoparkın bir çevre düzenlemesiyle yer altı alanına taşınarak, bu alanın ağaçlara ayrılması planlanıyor. İstasyonun peyzaj tasarımı, meydan ve parkın yanı sıra yürüyüş yolları ve su bahçeleri boyunca dikilmesi planlanan 300 yeni ağacı da kapsıyor. Bitkilendirilen alanlarıyla köprünün, biyoçeşitliliği de desteklemesi bekleniyor. Tüm yeni yapılar, kışın güneş enerjisini en üst düzeye çıkaracak, yazın parlamayı azaltacak, yapay aydınlatma, ısıtma ve soğutmaya olan bağımlılığı azaltacak cephelerle tasarlanmış. Bazı alanlarda oluşturulan fotovoltaik paneller de bu saha için gereken elektrik üretimine destek olacak.

Görseller: Negativ

Yeni Proje - 2021-10-04T104011.905
Yeni Proje (27)

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}