AIA Altın Madalya ödülünün sahibi oldu

Edward Mazrui

Mimarlık endüstrisinin iklim değişikliğine karşı mücadelesiyle tanınan Amerikalı mimar Edward Mazrui, bu alanda "sarsılmaz mücadelesi ve öncülüğü" nedeniyle American Institute of Architects (AIA)'in yılda bir verilen en büyük ödülünü kazanmış oldu.

Enstitü, jürinin seçiminde "mesleğinde olumlu bir değişimi hayata geçirme, kullanma ve insanları bunun için harekete geçirme" kararlılığının belirleyici olduğunu açıkladı. Hint Sanatları ve Kültürü Müzesi, Albuquerque'deki Stockebrand Rezidansı gibi projeleriyle bilinen Mazrui, iklim değişikliğinin nedenlerinden biri olan yapılı çevreyi iyileştirmede de bir rol üstlenebileceğini savunuyor ve küresel tehdidi bir tasarım sorunu olarak ele alıyor. Aynı zamanda yazar ve eğitimci olan Mazrui, AIA'nın Çevre Komitesi'nin kurulmasına yardımcı olan mimarlardan biri.

"Yapılı çevreyi büyük bir kirletici olmaktan çıkarıp iklim krizi için bir çözüme dönüştürmek" diye özetlenen 2030 mimari vizyonunun da yaratıcısı. Mimarları 2030 yılına kadar tüm yeni binaları ve karbon nötr hale getirmeye davet eden 2030 Challenge gibi girişimler aracılığıyla Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı gibi etkinliklerde de rol üstleniyor. 
 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

 

Hint Sanatları ve Kültürü Müzesi(Foto_Robert_Reck)

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}