Paris'in Terk Edilmiş Bir Bölgesinde Kengo Kuma'dan

EDA Ofis Binası

Kengo Kuma'nın tasarladığı ofis binası EDA, Paris'in terk edilmiş mahallelerinden biri olan Issy-les-Moulineaux bölgesini canlandıran bir çekim noktası yaratacak. Yoğun trafik akışının olduğu üç yolun kesişim noktasında konumlanan büyük ölçekli proje, yatayda uzanan dinamik hacmiyle bulunduğu bağlamın hareketliliğini ve akış dinamiğini yansıtırken, çevredeki birbirinden kopuk kentsel parçaları bütünleştiriyor ve uzlaştırıyor.

“Ağaçlarla çevrili teraslar ve asma bahçelerden oluşan yoğun bir ağ” olarak tanımlanan tasarım, ahşap bir yapıya ve güneşten koruyucu unsurların mimari görüntüyü oluşturduğu çift cidarlı bir cepheye sahip.

"Expérience d'Avant-Garde"ın (Avangart Deneyim) kısaltması olan ve Japonca "dal" anlamına gelen EDA olarak adlandırılan tasarım, çevre ile diyalog kuran şerit biçiminde hacimlerin bileşiminden oluşuyor.  Eda Tasarım türünde yedi katı zemin seviyesinin üstünde, beş katı zemin seviyesinin altında olan proje, yapıda kullanılması öngörülen malzemelerin yaklaşık %70’ini oluşturan ahşap bir strüktüre sahip. Cephe ve dikey hatlı panjurlar bölgenin dinamiğini yansıtırken, bina içinde doğal ışık nüansları ve mekanlar arası şeffaflık yaratıyor. Ayrıca bu çift cidarlı cephe, gürültü kirliliğine karşı bir akustik filtre işlevi üstleniyor.

Zemin kat ve birinci kat hizmet ve ortak alanlara ayrılırken, üst katlar esnek çalışma ortamları sunan ofis alanlarını kapsıyor. Zemin kotunun altındaki katlar, teknik altyapı, park yeri ve aşırı yağışlar olduğunda suyun akışını sağlayan bir alan içeriyor. Teraslardan taşan bitki örtüsü, çevredeki yeşil alanların birer uzantısına dönüşüyor. Halen  geliştirme aşamasında olan Kengo Kuma imzalı projenin inşasına  2022’de başlanması planlanıyor.

Yeni Proje (27)

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}