Okan Bal ve Ömer Selçuk Baz'a

Dünya Sürdürülebilir Mimarlık Ödülü

Mimarların kurucu ortaklarından olduğu Yalın Mimarlık, 2022 Global Award for Sustainable Architecture (Dünya Sürdürülebilir Mimarlık Ödülü) kazanan mimarlık ofislerinden biri oldu. 

2006 yılında mimar ve akademisyen Prof. Jana Revedin'in kurduğu Cité de l'Architecture & du Patrimoine iş birliğiyle hayata geçirilen The Global Award for Sustainable Architecture, 2010 yılından beri UNESCO'nun desteğiyle veriliyor. Ödül, her sene daha adil ve sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunan, toplumun ihtiyaçlarını karşılamak için yenilikçi ve katılımcı yaklaşım benimseyen beş mimara veriliyor.

Bu yıl Sürdürülebilir Mimarlık Ödülü almaya layık görülen beş mimar arasında Yalın Mimarlık kurucu ortakları Okan Bal ve Ömer Selçuk Baz da bulunuyor. Jüri üyeliğini Jana Revedin (Venedik), Marie-Hélène Contal (Paris), Deniz İncedayı (İstanbul), Spela Hudnik (Ljubljana) ve Jacopo Galli'nin (Venedik) yaptığı The Global Award for Sustainable Architecture'da diğer ödül alan isimler ise şöyle: Martin Rauch (Schlins, Vorarlberg), Anupama Kundoo (Auroville, Berlin), Dorte Mandrup (Copenhague), Gilles Clément (Crozant). Jüri ayrıca Bruno Latour'u mansiyona değer gördü.

Ödül sahiplerinin yaklaşımları ve projeleri 14 Ekim 2022-30 Ocak 2023 tarihleri arasında Gallery of Modern and Contemporary Architecture'da sergilenecek.

mosaic_2022

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}