İsveçli tasarım ikilisinden

Doğadan Esinler

İsveçli tasarım ikilisi Front, Moooi markasına özel tasarımlarında İsveç manzaralarından ilham alıyor. Aydınlatmadan masa ve halılara farklı parçalardan oluşan son koleksiyonları, mekanda yarattığı optik illüzyonlarıyla dikkat çekiyor.

Stockholm'de endüstriyel tasarım okurken tanışan ve Front tasarım stüdyosunu kuran Anna Lindgren ve Sofia Lagerkvist, yine Moooi için tasarladıkları gerçek at boyutunda ikonik Horse Lamp aydınlatmalarıyla biliniyor. Son koleksiyonda yer alan Starfall Light ise ana fikrini gece manzaralarından  alıyor. Aşağı doğru bükülen farklı uzunluklardaki 30 siyah renkte ince kolu sayesinde sadece kayan yıldızları değil, değişen yüksekliklerde konumlanan ışık noktalarıyla yıldızlı bir gece gökyüzünü de andırıyor. Işık gücü ayarlanabilen kısılabilir LED'ler, ışığı odanın her yerine ince bir şekilde dağıtmak üzere düşünülmüş dekoratif optik lenslerle kaplı. 

Front'un  Moooi için tasarladığı bir başka ürün de ayrıntılı kıvrımları, dalgalı formu ve hafifliğiyle dikkat çeken Serpentine Light.  Lindgren ve Lagerkvist, lambanın son biçimine ulaşıncaya dek kağıtları eğip bükerek form denemeleri yapmış. Ortaya çıkan parça, "sürekli hareket yanılsaması" yaratan  birden fazla S şeklini birleşiminden oluluyor. Kağıt katlama oyunuyla da ilgili olan Serpentine Light tasarımında tasarımcılar, aynı anda hem düzensiz hem de düzenli görünen düz, basit bir malzemeyle gelişmiş bir biçim  oluşturmak istemişler. Üç boyutlu olan ama aynı zamanda iki boyutlu bir desen yaratan bir obje...  Işık, yukarı doğru giden sonsuz sarmallar gibi görünmesini sağlayan koyu bir renkle çevrelenmiş,  koni biçiminde bükülmüş yarı saydam kumaştan oluşuyor. Malzeme, ışığı eşit şekilde yayma özelliği nedeniyle seçilmiş. 

Serpentine Light tavan aydınlatmasıyla benzer sarmal motifini kullanan Serpentine Carpet da yine üç boyutlu bir desen oluşturan değişen renk gradyanları ve gölgelerle organik, dalgalı biçime sahip.  Üç boyutlu bir parça olan halının deseni, aydınlatmanın kağıt üzerine düşen gölgeleri,  fotoğrafları çekilerek desene dönüştürülmüş ve halıya uyarlanmış. Halı,  kehribar kırmızısı, koyu yeşil, yeşil sarı ve sıcak mavi dahil olmak üzere dört renk grubunda üretiliyor.  

Bunlarda ilginizi çekebilir:Milano Mobilya Fuarı

front-starfall-light-moooi-video_3-1704x1205

Yıldızlı bir gecede, gökyüzünün altındaymış izlenimi veren sarkıt bir aydınlatma olan Starfall Light, ilhamını, kuzey ışıklarının görsel şölene dönüştüğü İsveç'ın karanlık ormanlarından ilham alıyor. 

front-starfall-light-moooi-video_5-1704x2326
front-serpentine-light-moooi-video_2-1704x1387
front-serpentine-light-moooi-video__1-1704x2131
front-serpentine-light-moooi-_8-1704x1568
front-serpentine-carpet-moooi-video_col_6-1704x2130

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}