City Kids Çocuk Eğitim Merkezi

City Kids

New York merkezli ödüllü bir ofis olan Barker Associates Mimarlık Ofisi, Brooklyn, Williamsburg'da bulunan yeni çocuk eğitim merkezi City Kids'i tasarladı. Altı anaokul sınıfı, büyük bir pencere tarafından aydınlatılan iki kat yüksekliğinde, resepsiyon masası ve depolama bölmelerini içeren duvarlarla çevrili merkezi bir toplanma alanına açılıyor.

City Kids Tasarımına Dair...

İç cephedeki farklı şekil ve büyüklükteki pencereler, her iki kata da gün ışığının ulaşmasını sağlarken, çocuklar ve öğretmenler için görsel erişim de sağlıyor. Sınıflar, çocuklar için hem görsel mahremiyet hem de öğretmenlere izleme olanağı sağlayan yarım yükseklikte duvarlarla, çift kapıla ile banyo ve oyun lavaboları gibi ortak alanlar aracılığıyla birbirine bağlı. 

Öğrenciler Buna Bayılıyor.

İlkokul öğrencileri için okul sonrası programa resepsiyon alanındaki merdivenlerden çıkılıyor. Açıklıklar avluya ve sokağa ışık ve manzara getirirken, dolaplar, avlu hacmini bir şehir silueti şeklinde sarıyor. Yemek pişirme, tiyatro, STEM, sanat ve hareket için özel sınıflara üst koridordan erişilebiliyor.

Tribün koltukları olan bir salon, gayri resmi toplanma için bir yer sağlıyor ve hareketli bir tavan oluşturmak için farklı tip ve boyutlardaki aydınlatma armatürleri asılmış. Plank döşeme, sınıflara ve pencerelere girişleri sarmak için de kullanılmış; grafik şekillerde kesilmiş akustik keçe paneller daha ilgi çekici bir görünüm yaratmak için. Pandemi, elektronik ve ultraviyole ışıklı HVAC filtreleri, temassız güvenlik ve kontrol noktaları şeklinde bazı havalandırma iyileştirmelerinin yanı sıra tüm sınıflara ışık ve hava getirmek için çalıştırılabilir pencerelerin eklenmesine neden olmuş.

Fotoğraflar: Francis Dzikowski

2021FD28_425_RT2_HR
2021FD28_442_RT2_HR
2021FD28_455_RT2_HR
2021FD28_497_RT2_HR

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}