Hollaway Studio'dan

Brompton'a Yeni Kampüs

Hollaway Studio, bisiklet üreticisi Brompton için yeni bir fabrika ve genel merkez için bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Kampüs, Kent'te kullanılmayan 40 hektarlık bir sulak alan içinde inşa edilmesi planlanan kampüsün 24 hektarı Ashford Borough Council'in yeniden doğaya kazandırdığı yeşil alana ve bisiklet yoluna dönüştürülecek.

Muazzam Bir Yapı

Sulak alanların 2.2 m üzerine "yükselen" fabrika ve yönetim binaları, yerden ısınmasını da sağlayan temelin desteklediği güçlendirilmiş zemin plakasına sahip. Hollaway Studio'nun daire biçiminde tasarladığı kampüs "hem alanın geniş manzaralarını hem de fabrikanın çok duyulu deneyimlerini" sağlayan bir bisiklet yolu ile parçalara ayrılmış. Bisiklet yolu Brompton müzesi, rekreasyon alanları ile yeni binanın hem işçiler hem de ziyaretçiler için bir kantine de evsahipliği yapan çatısında sona eriyor.Yeni tesisin 'karbon nötr' olacağını ve doğal ışık ve hava akışlarının yanı sıra enerji taleplerine katkıda bulunmak için rüzgar ve güneş enerjisi kullanacağını söyleyen Hollaway, bina planında özellikle otoparka yer ayırmamış.

200.000 Bisiklet Üretilecek!

1.500 personelin çalışacağı kampüste, 2027 yılına kadar yılda 200.000 bisiklet üretilmesi hedefleniyor.  1976 yılında kurulan Brompton, kompakt, katlanabilir bisikletlerde uzmanlaşmış ve şu anda Birleşik Krallık'taki en büyük bisiklet üreticisi olarak biliniyor. Yeni binanın, en büyük pazarlarından ikisi olan Londra ve Paris arasında 'mükemmel bir konumda' olacağını söyleyen firmanın CEO'su Will Butler-Adam projeye bakış açısını şu sözlerle özetliyor: "Kentlerimizde yaşama şeklimizi değiştirmemiz, onları otomobil değil, içinde yaşayan insanlar etrafında tasarlamamız gerektiğine dair pandemi sonrası küresel bir farkındalık oluştu. Brompton'ın bu geçişi desteklemede büyük bir rolü var, ancak yenilik yapmak ve geleceğin ürünlerini yaratmak için daha fazla alana ihtiyacımız var."

Geleceğin Fabrikası Nedir?

Brompton fabrikasının tasarım sürecinde "geleceğin fabrikası nedir" sorusuna yanıt aramaya odaklandığını söyleyen Hollaway Studio'nun kurucu ortaklarından Guy Hollaway, 100 dönümlük bir sulak alan üzerine kurulu bu yeni sürdürülebilir fabrikayı tasarlarken asıl zorluğun hem fabrika kavramını yeniden düşünmek hem de endüstri ile doğa arasında simbiyotik bir ilişki yaratmak olduğunu söylüyor. Yeni fabrikanın gelişi, Ashford'un çevreyi iyileştirecek ve daha fazla insanı sürdürülebilir, eko-odaklı bir şekilde bölgeyi keşfetmeye teşvik edecek bir sulak alan parkı yaratmaya yönelik uzun süredir devam eden tutkusunu yerine getirmesini sağlayacak.

1921967_hollawaystudio_bromptonfactory_20.013exteriorview1f_277743
1921968_hollawaystudio_bromptonfactory_20.013exteriorview3f_15474
1921969_hollawaystudio_bromptonfactory_20.013interiorview3f_212506
1921972_hollawaystudio_bromptonfactory_20.013exteriorview4f_850477

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}