Infinitive Architecture'dan

Biyoiklimsel Ofis

The Vibes, Vietnam'da An Phu kentinin tam ortasında, konutlara komşu alanda yer alan ofis binası, açık alanları ve bitki çeşitliliğinin  yanı sıra  hareket, ses ve ışık  unsurlarının da mimariye uygulanmasıyla  sakin ve huzurlu bır çalışma ortamı yaratıyor.

Tanıtım metinlerinde projede en önemli kısıtın, dar sokaklı bir yerleşim bölgesinde konutlara bitişik bir noktada çalışma alanı yaratılması olduğunu söyleyen mimarlar, bu bağlamda, ana kotu içte, orta bahçede yer alan çok katlı bir imar planı önermiş. Ön bahçe, içeriden dışarıya doğru manzara yaratan bir tampon bölge oluşturmaya yetecek kadar uygun bir mesafe sağlamış. Ofis binasının lobisine de ön bahçe, gölgeli giriş ve orta bahçeden geçerek ulaşılabiliyor.

Tırmanıcı sarı Mandevilla bitkilerin kablolara sarılmasıyla oluşturduğu yeşil perde, dikey sirkülasyon ve koridorlarla birlikte iç geçiş alanlarının bir kombinasyonu olan iç mekanlara açılan bir antre işlevini üstleniyor. Bu geçiş alanı planlaması, sıcaklığın bitişik yerler arasında konforlu bir düzeyde kalması için kademeli bir adaptasyon sağlıyor.  Bahçe alanının 1/5'ini kaplayan suyun yansıtıcı özelliğinin kullanılması, güney Vietnam güneşinin ısısı altında dış alanların mikro ikliminin iyileştirilmesine olumlu katkıda bulunuyor.  Ayrıca, 200 m2'yi aşan asma çatı, aşağıdaki açıklıklardan gölgeli geçiş alanları yaratıyor.

Doğal havalandırmaya sahip tüm kamusal alanlar eş zamanlı olarak, çalışma alanları, dış mekanla kesiştiği noktalardan doğal ışık almaya devam ediyor. Buna ek olarak, cephelerdeki bambu güneşlik kaplaması, termal radyasyonun çoğunu azaltıp iklimlendirmede enerji tüketimini en aza indiriyor ve binanın karbon emisyonunu azaltıyor.

 

Geçirgen bambu kabuk ve şeffaf bölme duvarların birleşimi, iç mekanda birçok görsel efekt yaratıyor. Bambu kaplama koyu gölgelerin oluşturduğu hareketli bir desenle pencerelerde görsel bir filtre görevi görüyor; şeffaf bölme duvarlarındaki buzlu camla etkileşime girerek iç mekanda ışık oyunları yaratıyor. Ayrıca, her cephede boydan boya çerçevesiz cam pencerelerden ayrılan bambu kabuk, paralaks etkisiyle iç mekanların sınırlarını görsel olarak uzatıyor.

Hareket, ses ve ışık unsurlarının mimariye uygulanmasına dair deneysel bir yaklaşım sergileyen yapıda tüm açık alanlarda, bambu kabuğu oluşturan hareketli çubukların düğümlerinin birbirine çarpmasıyla oluşan melodik sesler duyulabiliyor. Vietnam geleneksel müzik aleti t'rưng'a benzeyen bu mekanizma, hafif esintilerde 20-30 desibele ulaşan interaktif titreşim sesleri açık alanlara huzur getiren bir müzik yayıyor.

https://youtu.be/6Dlm9cWpcPA

Yeni Proje - 2021-10-04T104011.905
New Project (62)

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}