Valle de Bravo'da

Bir Tatil Evi

Meksikalı mimarlık stüdyoları CF Taller de Arquitectura ve Merodio Arquitectos, Meksika'nın Valle de Bravo bölgesinde inşa ettiği tatil evinde, lamine ahşap kirişlerle çevresindeki ormana uzanan aydınlık ve ferah odalar yaratmış. 430 metrekarelik alanı kapsayan Casa El Pinar, Mexico City'den yaklaşık 150 km uzaklıktaki Avándaro Gölü yakınlarında bir tatil beldesi olan Valle de Bravo'da eğimli bir arazi üzerinde konumlanıyor.

CF Taller de Arquitectura ve Merodio Arquitectos, Valle de Bravo'da hayata geçirdiği evin tasarımında, destek alanlarını barındıran bir bodrum oluşturup evi de bu temel seviye üzerine inşa ederek arazinin dik topoğrafyasından en iyi şekilde yararlanıyor. Bu konumlandırma, yaşam alanlarının herhangi bir kot değişikliği olmadan evin arka bahçesine açılabilmesini sağlıyor.

Gizli bir merdiven

"Ormanla sürekli görsel bağlantı ve sağladığı sessizlik, alanın sakin atmosferine katkıda bulunuyor" diyen mimarlar, ana katın beton konstrüksiyonuyla tezat oluşturan evin kaidesini kaplamak için kaba kesme taş kullanmış. Eve erişim, garaj yolunun üzerinde asılı olan üst kat tarafından bölgenin yoğun yağışından korunan bir merdivenle sağlanıyor. "Bodrum katının duvarında neredeyse gözümüzün içine baka baka gizlenen taş bir merdiven ana kapıya çıkıyor" diye anlatıyorlar bu gizli merdiveni. Ana kapıdan da sığla ağacının çevrelediği bir iç avlu ile ayrılan oturma ve yemek odalarına erişim sağlanıyor.

Kesintisiz orman manzarası

Mimarların ifadesiyle "Camla çevrili bir merkezi avlu, görsel bir bağlantıyı sürdürüp akıcı bir ferahlık hissi yaratırken, ana ortak alanları fiziksel olarak ayırıyor"  ve evin sakinlerine ayrılan üç yatak odasının her biri, oturma odasına ulaşan bir koridor boyunca yer alıyor. 

Sitedeki kot farkı, her odanın tam boy cam duvarlarla arka bahçeye açılmasına izin veriyor ve zeminden tavana uzanan pencereler güneş ışığının sıcaklığına izin veriyor. Odaların her birinin mekansal kalitesi,  tasarımın inceliği ve kesintisiz orman manzarası yeni bir lüksü tarif ediyor. 

Sınırlı bir malzeme paleti

Evin diğer ucunda ise misafirler için bağımsız bir yapı düşünülmüş. Bu ayrı hacim aynı zamanda ahşap, çelik ve beton kullanılarak inşa edilmiş; alt katta kendi salon alanını ve evin geri kalanından yüksekte bir yatak odasını içeriyor. Hem bölgedeki şiddetli yağmurlara hem de güneş ışığını yakalama isteğine yanıt veren evin eğimli çatısı, lamine edilmiş çam putrellerle destekleniyor. Mimarlar, bu malzemeyi açıkta bırakmayı ve malzemenin kullanımını vurgulamak için çatının alt tarafını kontrplakla kaplamayı seçmişler. Mimarlar, çoğu malzemeyi açıkta bırakarak sınırlı bir palet kullanmaya çalıştılar. Evin her yerinde bulunan ana yüzeyler, kapı ve pencerelerde cilalı beton, ahşap ve siyah metal aksanları içeriyor. Mexico City merkezli iki stüdyo tarafından geçen yıl tamamlanan Casa El Pinar, çevredeki diğer mülkler arasında, katı yerel inşaat yönetmeliklerine uyumlu olduğu kadar çağdaş bir tasarım çizgisine de sahip.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Ceviz Ağacı

Sarmaşık Perdeli Ev

Fotoğraflar: Rafael Gam

cf-taller-merodio-laminated-timber-house-mexico_dezeen_2364_hero-1704x959

Mimarların ifadesiyle "Camla çevrili bir merkezi avlu, görsel bir bağlantıyı sürdürüp akıcı bir ferahlık hissi yaratırken, ana ortak alanları fiziksel olarak ayırıyor"  ve evin sakinlerine ayrılan üç yatak odasının her biri, oturma odasına ulaşan bir koridor boyunca yer alıyor.

cf-taller-merodio-laminated-timber-house-mexico_dezeen_2364_col_1-1704x1316
cf-taller-merodio-laminated-timber-house-mexico_dezeen_2364_col_5-1704x2556
cf-taller-merodio-laminated-timber-house-mexico_dezeen_2364_col_7-1704x1780-1
cf-taller-merodio-laminated-timber-house-mexico_dezeen_2364_col_7-1704x1780
cf-taller-merodio-laminated-timber-house-mexico_dezeen_2364_col_9-1704x1704
cf-taller-merodio-laminated-timber-house-mexico_dezeen_2364_col_13-1704x1988
cf-taller-merodio-laminated-timber-house-mexico_dezeen_2364_col_17-1704x1136
cf-taller-merodio-laminated-timber-house-mexico_dezeen_2364_col_19-1704x1704

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}