Avustralya bitkileriyle çevrili

Biber Ağacı Pasif Evi

Mimar Alexander Symes tasarımı Biber Ağacı Pasif Ev (Pepper Tree Passive House) Avustralya'nın Illawarra bölgesinde, genç bir aileye ait evin küçük bir ikincil konutu olarak inşa edilmiş. Dik bir arazide, 60 yaşındaki biber ağacının gölgelediği yerde, Uluslararası Pasif Ev standardına göre inşa edilmiş olan ev, doğal malzeme paleti, yüksek performanslı tasarım ve güçlü biyofilik bağlantılarıyla sürdürülebilir bir mimari örneği. İki dirsekli kanadın her biri, binayı manzaraya harmanlayan yerli Avustralya bitkileriyle dolu yeşil bir çatıya ev sahipliği yapıyor.

Biber Ağacı

Isıtma veya soğutma için çok az enerji gerektiren ultra düşük enerjili binaları temsil eden "Pasif Ev" binanın ekolojik ayak izini azaltıp enerji verimliliği artırmaya odaklanan bir standardı ifade ediyor.  1980’li yıllarda, İsveç ve Danimarka’da yeni yapılacak düşük enerjili binalar için gerekli yüksek yalıtım, minimize edilmiş ısı köprüleri, yalıtımlı cam ve ısı geri kazanımlı havalandırma gibi bina enerji tüketimini azaltmak için gerekli pek çok unsuru kapsayan bir enerji standardı geliştirilmişti. 

Kısa süreli konaklama için tasarlanmış ikincil konut, müşterilerin büyüyen şirketi için çok ihtiyaç duyulan ayrı ofis alanı sağlamanın yanı sıra misafir konaklaması için alan sağlıyor. Mevcut eve yapılan çalışmalar, mekanın termal konforunu iyileştiriyor ve baştan sona yeni eğlenceli alanlar yaratıyor. Kapsamlı kereste kullanımı, endemik çatı bahçeleri ve ağaç gölgelik güvertesini içeren doğal ve hammadde paletiyle evin yakın çevresi ve tüm araziyle olan biyofilik bağlantısı güçlendirilmiş. Biber Ağacı'nın ağaç gölgesine yerleştirilmiş ikincil konut, dik araziye hafifçe oturuyor ve binanın çevresine uyum sağlamasına izin veren geri dönüştürülmüş Shou Sugi Ban kaplanmış yeşil çatıları ile doğal zeminden yükseliyor.

Manzaradan Ödün Vermeyen Bir Yapı

Daha önce aşağıdaki sokak köşesine bakan, mevcut evin etrafını saran güverte, sokağa hem gürültü hem de görsel tampon sağlayan eğlence alanları yaratıyor ve Kembla Dağı'na bakan manzaralar yaratıyor. Baştan sona evin inşasında, kurtarılmış ve atık malzemeler kullanılarak, malzeme kalitesinden ödün vermeden maliyetler önemli ölçüde azaltılmış. Pasif Ev standardı ve 12kW fotovoltaik panel sistemi, projenin genel şebeke enerji tüketiminin, benzer büyüklükteki bir evin sadece %14'ü (%86 azalma) olduğu anlamına geliyor ve bu da müşterilerin yaşam boyu maliyetini önemli ölçüde azaltıyor. Bu yaklaşım, mevcut tüm konutları iyileştirmenin büyük maliyeti olmadan iklime uyum sağlayabilmemiz için geleceğe yönelik küçük eklemeler oluşturmak için bir emsal teşkil ediyor.

Fotoğraflar: Barton Taylor

pepper-tree-passive-house-alexander-symes-architect_4

Biber Ağacı'nın ağaç gölgesine yerleştirilmiş ikincil konut, dik araziye hafifçe oturuyor ve binanın çevresine uyum sağlamasına izin veren geri dönüştürülmüş Shou Sugi Ban kaplanmış yeşil çatıları ile doğal zeminden yükseliyor.

pepper-tree-passive-house-alexander-symes-architect_5
pepper-tree-passive-house-alexander-symes-architect_10
pepper-tree-passive-house-alexander-symes-architect_11
pepper-tree-passive-house-alexander-symes-architect_13
pepper-tree-passive-house-alexander-symes-architect_14
pepper-tree-passive-house-alexander-symes-architect_16
pepper-tree-passive-house-alexander-symes-architect_18
pepper-tree-passive-house-alexander-symes-architect_20
pepper-tree-passive-house-alexander-symes-architect_21
pepper-tree-passive-house-alexander-symes-architect_23
pepper-tree-passive-house-alexander-symes-architect_24

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}